Trwa ładowanie...
d4jataa
d4jataa

Parafia w Redzie nie powinna dostać tej nieruchomości?

Gdańska prokuratura okręgowa zbada sprawę ewentualnych nieprawidłowości przy przekazaniu jednej z parafii w Redzie (woj. pomorskie) przez Komisję Majątkową nieruchomości w zamian za utracone przez nią ponad 55 hektarów ziemi. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło CBA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4jataa

Sporządzone przez CBA zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie dotarło do gdańskiej prokuratury apelacyjnej. Jak poinformował jej rzecznik Krzysztof Trynka, PA zdecydowała o przekazaniu postępowania miejscowej prokuraturze okręgowej.

Trynka dodał, że zawiadomienie CBA dotyczy nieruchomości, jakie w latach 1995-97 Komisja Majątkowa przekazała jednej z parafii w Redzie w zamian za ponad 55 hektarów ziemi, które parafii tej odebrano w 1951 roku. Z uwagi na dobro postępowania rzecznik nie chciał poinformować, jakie nieruchomości parafia w Redzie otrzymała w zamian za utracony majątek.

Trynka dodał, że zdaniem CBA mogło dojść do wyrządzenia szkód w mieniu Skarbu Państwa oraz przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy.

d4jataa

Jak powiedziała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, śledczy z tej jednostki po zapoznaniu się z materiałami, w ciągu trzydziestu dni podejmą decyzję o ewentualnym wszczęciu lub nie śledztwa w tej sprawie.

Pod koniec lutego szef CBA powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Zdecydowało o tym położenie nieruchomości, o których mowa w zawiadomieniu CBA. W prokuraturach tych zapadną dalsze decyzje procesowe o wszczęciu, bądź odmowie wszczęcia śledztwa. Jedną z tych spraw jest właśnie kwestia związana z ziemią utraconą przez parafię w Redzie.

Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania.

Podziel się opinią

Share

d4jataa

d4jataa
d4jataa
Więcej tematów