Trwa ładowanie...
d3b8k9r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież udzielił "pełnego poparcia" abp. Wielgusowi

Watykan udzielił całkowitego poparcia nowemu
arcybiskupowi warszawskiemu Stanisławowi Wielgusowi - poinformowało
biuro prasowe Stolicy
Apostolskiej. Według "Gazety Polskiej", abp Stanisław Wielgus przez ponad 20 lat miał być tajnym współpracownikiem SB.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież udzielił "pełnego poparcia" abp. Wielgusowi
(PAP/EPA)
d3b8k9r

W wydanym komunikacie biuro prasowe Watykanu podkreśliło, że "podejmując decyzję o mianowaniu nowego arcybiskupa warszawskiego wzięto pod uwagę wszystkie okoliczności jego życia, wśród nich te dotyczące jego przeszłości".

"Znaczy to, że Ojciec Święty obdarza arcybiskupa Stanisława Wielgusa pełnym zaufaniem i z pełną świadomością powierzył mu misję pasterza archidiecezji warszawskiej" - napisano w komunikacie watykańskiego biura prasowego.

W nadanym w środę wywiadzie dla Radia Watykańskiego ksiądz Paweł Ptasznik z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej powiedział, że Benedykt XVI darzy nowo mianowanego metropolitę warszawskiego pełnym zaufaniem. Ksiądz Ptasznik dodał, że "również w przyszłości papież będzie kierował się życiem duchowym i duszpasterskim kandydatów, a nie dokumentami podsuwanymi przez różne środowiska".

d3b8k9r

Polski prałat z Watykanu przypomniał spotkanie Benedykta XVI z duchowieństwem w Warszawie 25 maja tego roku, podczas którego - jak zauważył - papież "wyraźnie i jednoznacznie" odniósł się do kwestii oskarżania duchownych o współpracę z komunistyczną SB.

W środę metropolitę warszawskiego abp. Stanisława Wielgusa poparł Episkopat Polski. Wyrazy "solidarności i pełnego zaufania" przekazał mu także metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Powiedział on, że jest "głęboko poruszony" oskarżeniami "Gazety Polskiej" wobec abp. Wielgusa.

"Gazeta Polska" poinformowała w środę, że abp Stanisław Wielgus przez ponad 20 lat był tajnym współpracownikiem SB. Według tygodnika, na początku abp Wielgus "miał być prowadzony przez wydział IV bezpieki, zorientowany na walkę z Kościołem. Później kuratelę nad duchownym miał przejąć wywiad". Arcybiskup nie podjął próby odcięcia się od SB - "przeciwnie, cieszył się zaufaniem bezpieki". "O tym, że SB ceniła sobie współpracę z TW Adamem, świadczy fakt, że oficer prowadzący, opisując postawę swojego TW, podkreślał jego oddanie i dyspozycyjność" - donosi "GP".

d3b8k9r

Podziel się opinią

Share

d3b8k9r

d3b8k9r
Więcej tematów