Trwa ładowanie...

Państwo Islamskie niszczy obiekty kultu religijnego

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu religijnego, grobowców i meczetów sufickich i szyickich w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Share
Państwo Islamskie niszczy obiekty kultu religijnego
Źródło: AFP
d33qzcv

Państwo Islamskie to dżihadystyczne ugrupowanie sunnickie, które na podbitych terenach w Iraku i Syrii egzekwuje bardzo surową wykładnię islamskiego prawa (szariatu) i prowadzi prześladowania wobec przedstawicieli innych grup wyznaniowych, których uznaje za heretyków.

Wyznawcy sufizmu, nurtu w sunnizmie, który kładzie nacisk na doznania mistyczne i ascetyzm, stanowią jeden z głównych celów ortodoksyjnego IS.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dysponująca siecią informatorów w Syrii, podała, że w ramach najnowszej fali represji zniszczone zostały dwa miejsca sufickiego kultu oraz dwa grobowce wzniesione ku czci sufickich szejków.

d33qzcv

Do tej pory bojownicy IS zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu, meczetów i grobowców szyickich - dodano.

W marcu br. bojownicy IS zbombardowali meczet Ammara bin Jasira i Oweisa al-Karniego - ważny cel pielgrzymek szyitów z Iranu, Libanu i Iraku położony w mieście Ar-Rakka w północnej Syrii - a także zniszczyli inne miejsca religijnego kultu w irackim Mosulu, m.in. pomniki uczonych i grób średniowiecznego filozofa.

d33qzcv

Podziel się opinią

Share
d33qzcv
d33qzcv
Więcej tematów