Trwa ładowanie...
dlza3rv

Oszukali 199 osób na ponad 6 mln zł

Na kwotę ponad 6 mln zł zostało poszkodowanych 199 osób z całej Polski przez oszustów finansowych - poinformowała Aldona Lema z zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Szczecińscy policjanci właśnie zakończyli dwuletnie śledztwo w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszukali 199 osób na ponad 6 mln zł
(WP.PL)
dlza3rv

W postępowaniu prowadzonym przez szczecińskich śledczych ustalono, że mieszkanka Gdańska wraz ze swym partnerem proponowała do sprzedaży nieistniejące akcje znanej dużej polskiej firmy, z których każda kosztować miała 15 tys. zł. Gwarantowali, że od każdej zakupionej akcji właściciel otrzyma minimum 1 tys. zł dywidendy miesięcznie oraz raz w roku dodatkową premię. Ich odsprzedaż za cenę zakupu miała być możliwa po okresie 2 lat. Żaden z poszkodowanych nie otrzymał oferowanych akcji.

- Oszuści dokonali klasycznego przestępstwa przeciwko mieniu, w wyniku którego mieli osiągnąć korzyść majątkową przekraczającą kwotę 6 mln zł. Dodatkowo usiłowali wyłudzić kwotę 1,4 mln zł, jednak nie doszło do zrealizowania ich celu - powiedziała Lema. Jak dodała akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Koszalinie w połowie grudnia 2016 r.

Jak podała szczecińska policja, akcje były rozprowadzane wśród członków rodziny sprawców oraz znajomych. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że oszukano 199 osób z całej Polski, głównie z Trójmiasta. Policja ustaliła na podstawie zeznań świadków, że pierwsze wyłudzenia miały miejsce w 2006 r., a nasilenie tego procederu miało miejsce w okresie 2011-2012.

dlza3rv

Pierwsze zawiadomienie w sprawie oszustwa złożyła mieszkanka województwa zachodniopomorskiego w kwietniu 2013 r., kiedy przestała otrzymywać obiecaną dywidendę. W tej sprawie połączono 11 postępowań z całej Polski.

"Na początku dywidendy były wypłacane dzięki wpłatom kolejnych osób nieświadomie przystępujących do piramidy finansowej. Perspektywa szybkiego i łatwego zarobku oraz opinie innych polecających transakcję osób uśpiły czujność zakupujących nieistniejące akcje. Najwyższa kwota przekazana na zakup akcji przekracza kwotę 2,2 mln zł" napisała na stronie internetowej szczecińska komenda wojewódzka policji.

Szczecińscy funkcjonariusze ustalili, że kobieta, która kierowała procederem, zajmowała się pośrednictwem sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym na terenie Trójmiasta oraz pośrednictwem pracy. Miała wyłudzić 6 kredytów bankowych, fałszując wymaganą dokumentację.

Podejrzanych zatrzymano w lipcu 2014 r., a sąd ich aresztował. Jak informuje policja, akt oskarżenia zawiera ponad 300 stron.

Za popełnione przestępstwa parze grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Aldona Lema dodała, że prokurator rozważać będzie podwyższenie górnego progu pozbawienia wolności o połowę.

dlza3rv

Podziel się opinią

Share
dlza3rv
dlza3rv
Więcej tematów