Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych będą protestować

Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych w czwartek idą pod sejm. Chcą takiej samej podwyżki świadczeń, jaką premier obiecał rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Początek protestu pod hasłem "Te same problemy, te same żołądki" - przed gmachem sejmu o godz. 11.30.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych będą protestować
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych w lipcu ubiegłego roku stracili świadczenia pielęgnacyjne. Przywrócił je w grudniu, w wysokości 520 złotych miesięcznie, Trybunał Konstytucyjny. We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że zasiłki zostaną wypłacone wraz z należnymi odsetkami.

Zdaniem organizatorów protestu, premier, obiecując podwyżkę zasiłków dla jednej grupy, niesprawiedliwie podzielił opiekunów i jednocześnie złamał konstytucję. Podkreślają, że opieka nad niepełnosprawnymi dorosłymi również jest zajęciem niezwykle obciążającym.

W sejmie od ponad tygodnia protestuje grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci, która domaga się zrównania wysokości świadczenia z płacą minimalną. Żądają około 1680 złotych brutto, łącznie z opłatami za ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Oznaczałoby to uznanie ich opieki nad dziećmi za pracę zawodową. Rząd tymczasem proponuje rodzicom podwyższenie świadczenia do tysiąca złotych netto od maja, do 1200 złotych netto od 2015 roku i osiągnięcie pułapu płacy minimalnej w 2016 roku. Takich samych świadczeń chcą opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.