Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
marsz
11-11-2005 (13:30)

Około tysiąca młodych ludzi w Marszu Wolności

Około tysiąca młodych ludzi z flagami i transparentami przeszło w piątek ulicami Kalisza w IV Marszu Wolności. Patriotyczna manifestacja zakończyła się przed miejscowym Ratuszem, gdzie odbyły się uroczystości 87. rocznicy odzyskania niepodległości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Młodzi ludzie, głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich, wyruszyli rankiem z różnych punktów miasta, związanych historycznie z pobytem żołnierzy i legionistów walczących o niepodległość. Jedna z tras wyznaczono ulicami, którymi w maju 1921 r. przejeżdżał marszałek Józef Piłsudski.

Inna z grup zebrała się w Szczypiornie, gdzie od lipca 1917 r. przebywali internowani legioniści, kolejna trasa rozpoczęła się na osiedlu Majków, gdzie znajduje się cmentarz żołnierski.

Na pomysł organizowania marszów i zainteresowania w ten sposób młodzieży historią wpadł miejscowy pedagog - Mateusz Przyjazny. "Zauważyłem, że w uroczystościach brała udział zawsze grupka polityków oraz urzędników i jedynie kilkanaście osób postronnych. Dlatego pomyślałem, że warto zachęcić młodzież" - powiedział.

"Pamiętamy o tym święcie", powiedziała uczennica szkoły nr 5. Dla 12-letniego Ukraińca Felka, który kilka dni temu otrzymał polskie obywatelstwo, marsz był "hołdem złożonym Polakom, którzy oddali życie za wolną ojczyznę". "Czuję się Polakiem, jestem patriotą" - podkreślił.

Polub WP Wiadomości