WP

Ogromna zmiana w pogodzie. Niż znad Morza Śródziemnego oraz rozległy wyż znad Rosji zrobią swoje

W poniedziałek pożegnamy deszcze i niskie temperatury. Czeka nas duża zmiana w pogodzie. Już od wtorku możemy się spodziewać niewiarygodnie wysokich temperatur.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Diametralna zmiana w pogodzie
Diametralna zmiana w pogodzie (WXCharts)
WP

Chyba nikomu nie przyszło na myśl, że możemy być świadkami tak diametralnej zmiany w pogodzie. A jednak. Po raz kolejny nasz klimat pokazuje, jak jest nieprzewidywalny i próba prognozowania na dłużej niż 3-4 dni może zakończyć się niekoniecznie po naszej myśli.

Coraz częściej możemy mieć do czynienia właśnie z takimi sytuacjami, że po bardzo chłodnym dniu przychodzi gigantyczne ocieplenie.

Póki co nasz kraj jest pod “opieką” aktywnego frontu atmosferycznego, który w wielu miejscach Polski przynosi opady deszczu. Na Podlasiu oraz Warmii popadał także deszcz ze śniegiem i śnieg. Podobnie było w górach, gdzie spadło ponad 20 cm świeżego puchu. W poniedziałek opady powinny opuścić Polskę a na niebie zagoszczą przejaśnienia. Dodatkowo zacznie zmieniać się cyrkulacja powietrza na południową.

WP

Bardzo ważną rolę w tej zmianie odegra bardzo aktywny niż znad Morza Śródziemnego oraz rozległy wyż znad Rosji. Pomiędzy nimi do Polski zacznie napływać bardzo ciepła masa powietrza z południa. Już we wtorek na termometrach mieszkańcy województw południowych oraz centralnych ujrzą 20 stopni na plusie. Brzmi wręcz niewiarygodnie.

Poza dobrą zmianą temperatury zaobserwujemy zwiększającą się prędkość wiatru. Jeśli się przyjrzymy mapom, zauważymy większe zagęszczenie izobar (linie łączące punkty o tym samym ciśnieniu). Zasada jest prosta – im gęściej, tym silniejszy wiatr. Także we wtorek nad większością regionów wiatr może osiągać w porywach od 40 do 60 km/h. W górach i na pogórzu silniejsze porywy wiatru fenowego, osiągające nawet 80-90 km/h.

Wygląda także na to, że pompowanie ciepłego powietrza z południa Europy pozostanie z nami dłużej i odwiedzając groby naszych bliskich będziemy cieszyć się dość ładną i przede wszystkim ciepłą aurą.

Sprawdź prognozę pogody w swoim regionie na pogoda.wp.pl.

WP

Dobra informacja dla tych, którzy planują odwiedzenie grobów bliskich 1 listopada. Temperatury w całym kraju będą wysokie jak na tę porę roku. Termometry na południu pokażą nawet 20 stopni w cieniu. Najchłodniej będzie na północy - ok. 16 stopni C.

ventusky
Podziel się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP