Trwa ładowanie...
rosja

Ogromna przewaga Rosji na wschodniej flance NATO. Niepokojący raport

Pomimo wysiłków NATO, by wzmocnić swoją wschodnią flankę, układ sił jest nadal niekorzystny dla Sojuszu – ostrzegają analitycy z Rand Corporation.

Share
Ogromna przewaga Rosji na wschodniej flance NATO. Niepokojący raport
Źródło: East News
d7fwk3i

Z analizy przeprowadzonej przez amerykańskich ekspertów z ośrodka Rand Corporation wynika, że w przypadku niespodziewanego ataku ze strony Rosji, NATO mogłoby zmobilizować w pierwszych tygodniach niecałe 32 tys. żołnierzy, podczas gdy Rosja mogłaby skierować w rejon walk siły liczące 78 tys. żołnierzy. O istnieniu raportu poinformował w czwartek niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Poważne dysporoporcje

Jeszcze większa dysproporcja sił istnieje w przypadku naziemnych systemów broni. W przypadku konfliktu, NATO mogłoby wysłać na wschodnią rubież 129 czołgów, podczas gdy Rosja ma do dyspozycji na tym odcinku operacyjnym 757 czołgów.

d7fwk3i

W przypadku transporterów opancerzonych układ sił jest jeszcze bardziej niekorzystny dla NATO - 280: 1276. Porównanie potencjałów wojskowych wypada najgorzej w dziedzinie artylerii – w działach samobieżnych stosunek sił wynosi 1:11, a w armatach 1:270.

Amerykańscy naukowcy tłumaczą istnienie tak dużych dysproporcji polityką NATO nastawioną od dłuższego czasu na misje stabilizacyjne na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie i Afryce.

Sojusz Północnoatlantycki inwestował głównie w szybkie i lekkie pojazdy oraz w piechotę. Natomiast Rosja po uznanej jedynie za połowiczny sukces wojnie w Gruzji w 2008 roku rozpoczęła modernizację ciężkiego sprzętu i położyła nacisk na szkolenie żołnierzy do walki z siłami zbrojnymi innych krajów - czytamy w FAZ.

Nadzieja w lotnictwie

Rand Corporation zastrzega, że pomimo zaniedbań w konflikcie z Rosją NATO nie byłoby całkowicie bez szans. Mocnym atutem zachodniego sojuszu jest lotnictwo. NATO dysponuje 5357 samolotami bojowymi, a Rosja tylko 1251, co pozwoliłoby Zachodowi na szybkie uzyskanie przewagi w powietrzu.

d7fwk3i

Należy jednak wątpić, czy przewaga w powietrzu wystarczyłaby do odparcia rosyjskiego ataku - zaznaczają autorzy raportu. Zwracają uwagę na silną rosyjską obronę przeciwlotniczą. Amerykańscy analitycy uważają, że w zachodnim okręgu wojskowym Rosja posiada ponad 600 systemów rakietowych ziemia-powietrze groźnych dla niemal wszystkich typów zachodnich myśliwców. Jedynie najnowsze samoloty piątej generacji F-35 nie muszą obawiać się rosyjskich rakiet.

NATO nie chce drażnić Moskwy

W raporcie Rand Corporation mowa jest o paradoksalnej sytuacji - pomimo strategicznej przewagi wynikającej z większych wydatków wojskowych, liczby żołnierzy i systemów broni NATO nie jest w stanie zmienić na swoją korzyść układu sił na wschodniej flance. Zamiast tego, Bruksela stawia na "ostrożne zbrojenia i gotowość do dialogu".

W głównej kwaterze NATO istnieją obawy, że zbyt szybkie wyrównanie potencjałów wojskowych mogłoby zostać uznane przez Rosję za akt agresji. "Nikt nie chce tego” – pisze FAZ. Wojskowa przewaga Rosji jest brana w rachubę.

Raport Rand Corporation, a także sytuacja na wschodniej flance NATO ma być tematem dyskusji podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa MSC w przyszłym tygodniu w Monachium.

d7fwk3i

Zobac także: Kto w SLD wypił morze alkoholu? Leszek Miller zdradza, jak było

Jacek Lepiarz, Berlin

d7fwk3i

Zobacz także: **Supernowoczesna broń Rosji. Wyciekły tajne dokumenty

d7fwk3i

Podziel się opinią

Share
d7fwk3i
d7fwk3i
Więcej tematów