Oficjalne wyniki z Irlandii: 53,4% przeciw Traktatowi

Irlandzka komisja wyborcza podała oficjalne wyniki referendum w sprawie Traktatu Europejskiego. 53,4% głosujących (czyli 862 415 osób) wypowiedziało się przeciw Traktatowi, poparło go 46,6% (752 451 głosujących). Frekwencja wyniosła 53,1% - poinformował Maurice Coughlan, odpowiedzialny za ostateczne ogłoszenie wyników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oficjalne wyniki z Irlandii: 53,4% przeciw Traktatowi
(AFP)
WP

Do głosowania uprawnionych było 3 051 278 Irlandczyków. Oddano 6 171 nieważnych głosów.

Irlandia jako jedyna decydowała o przyjęciu Traktatu w referendum. Dla ważności Traktatu konieczna jest jego ratyfikacja w całej Unii.

Obóz na "tak" poniósł porażkę, gdyż źle zorganizowano i prowadzono kampanię przed referendum. Skupiono się jedynie na głosowaniu na "tak", zamiast zastanowić się, dlaczego ludzie nie chcą traktatu - skomentował odrzucenie Traktatu Lizbońskiego Derek Hutcheson, szef wydziału Studiów Europejskich w University College w Dublinie. Z kolei - obóz na "nie" - trafił do ludzi, stosując prosty przekaz poprzez potęgowanie zagrożenia wokół aborcji, podatków, neutralności - dodał politolog.

WP

W opinii Hutchesona, obecnie rząd i nie tylko - wszystkie partie, które nawoływały do głosowania na "tak" - powinny czuć w jakimś sensie zażenowanie wobec Brukseli.

Irlandia jest jedynym krajem UE, w którym kwestia przyjęcia lub odrzucenia Traktatu jest rozstrzygana w referendum.

Karolina Cygonek

Polub WP Wiadomości
WP
WP