Trwa ładowanie...
d373jn0

"Ofiary księży pedofilów nie chcą o tym słyszeć"

Jezuita Hans Zollner powiedział Radiu Watykańskiemu, że niektóre ofiary księży pedofilów "nie chcą więcej słyszeć o Kościele". - Ludzie ci są tak zranieni, że Kościół to dla nich zamknięty rozdział - podkreślił organizator rzymskiego sympozjum nt. pedofilii.
Share
d373jn0

Jego wypowiedź papieska rozgłośnia nadała w związku z inauguracją na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie wielkiego międzynarodowego sympozjum pod hasłem "Ku uzdrowieniu i odnowie" z udziałem biskupów ze 110 konferencji episkopatów z całego świata oraz przełożonych 30 zakonów. To pierwsza w historii Kościoła taka narada biskupów, zwołana przy wsparciu Watykanu i kilku jego kongregacji.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ksiądz Zollner zauważył, że są także ludzie, którzy padli ofiarą wykorzystywania seksualnego i chcą teraz "pojednać się" z przedstawicielami Kościoła, a nawet - jak dodał - chcą mu pomóc, aby nie powtórzyły się takie tragiczne wydarzenia.

Mówiąc o sprawcach tych czynów, jezuita stwierdził: "Są osoby, które dopuściły się nadużyć, ale nie rozwinęły w sobie nawet najmniejszej uwagi i wrażliwości wobec ofiar i świadomości tego, co zrobiły".

d373jn0

- Niektóre z tych osób są naprawdę nieuleczalne i mogą być tylko pilnowane, należy zatem zobaczyć, w jakiej sytuacji można je kontrolować. Rozwiązaniem nie może być zatem po prostu zwolnienie ich z kapłaństwa czy życia konsekrowanego, bo jeśli nie ma żadnej kontroli, wszystko może się powtórzyć - ocenił ks. Zollner, który stoi na czele komitetu organizacyjnego sympozjum dla biskupów i kieruje Instytutem Psychologii na Uniwersytecie Gregoriańskim.

- Oczywiście wykorzystywanie seksualne to wewnętrzny skandal Kościoła, ale Kościół nie może po prostu zdystansować się i przepędzić winnych, lecz musi zapewnić wszelką możliwą terapię - dodał. Przyznał, że terapia ta może zadziałać tylko w przypadku niektórych sprawców.

Pierwszym natychmiastowym rezultatem rozpoczętego w poniedziałek sympozjum będzie założenie Ośrodka Ochrony Dzieci w Monachium, sfinansowanego między innymi przez fundację papieża Benedykta XVI.

d373jn0

Podziel się opinią

Share
d373jn0
d373jn0
Więcej tematów