Trwa ładowanie...
d3uhkcg
d3uhkcg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kościół

Odkryto prawdopodobnie pierwszy kościół na świecie

Grupa archeologów odkryła w Jordanii budowlę, która jest prawdopodobnie pierwszym kościołem na świecie - poinformował szef jordańskiego Centrum Badań Archeologicznych Abdul Kader Hassan w gazecie "Jordan Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3uhkcg

_ Zlokalizowaliśmy budowlę, która jest, jak sądzimy, pierwszym kościołem na świecie. Została zbudowana między 33 a 70 rokiem naszej ery_ - powiedział archeolog.

Świątynia znajduje się w miejscowości Rihab (40 km na północny wschód od Ammanu) pod ziemią, a na niej wzniesiono później inny kościół, który przetrwał do dzisiejszego dnia i nosi wezwanie świętego Jerzego.

Jak powiedział Hassan, jest to niesamowite odkrycie, gdyż są dowody pozwalające sądzić, że w tym budynku zbierali się pierwsi chrześcijanie, czyli 70 uczniów Jezusa, którzy musieli uciec z Jerozolimy (wspominał o nich św. Łukasz).

d3uhkcg

W kościele św. Jerzego znajduje się zresztą mozaika, w której wspomina się o "70 umiłowanych Jezusa".

Zdaniem archeologów kościół służył chrześcijanom za miejsce zamieszkania i zgromadzeń religijnych w czasie, gdy jeszcze byli prześladowani.

Hassan powiedział, że do "pierwszego kościoła" prowadzi kilka stopni, ma on okrągły kształt i znajduje się w nim kilka kamiennych ław.

Jak dodał, na cmentarzu przylegającym do kościoła znaleziono ceramikę z III-VII wieku.

d3uhkcg

Podziel się opinią

Share

d3uhkcg

d3uhkcg
Więcej tematów