Trwa ładowanie...
d4mcnku
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
włochy

Odkryto podwodny wulkan u wybrzeży Sycylii


Podwodny wulkan wyższy od paryskiej
wieży Eiffela i bardziej rozległy od Rzymu odkryli włoscy naukowcy
około 40 kilometrów od południowych wybrzeży Sycylii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkryto podwodny wulkan u wybrzeży Sycylii
(AFP)
d4mcnku

Jak podaje BBC, badacze z Włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii nazwali stożek Empedokles, upamiętniając w ten sposób starożytnego filozofa z Akragas (dzisiaj Agrigento), który opisał cztery klasyczne żywioły: ziemię, powietrze, ogień i wodę.

Według legendy, Empedokles zginął rzucając się w krater Etny - innego, największego w Europie aktywnego wulkanu. Etna leży około 100 kilometrów na północny wschód od miejsca odkrycia.

Giovanni Lanzafame z włoskiego instytutu geofizyki powiedział, że podwodny stożek ma wysokość 400 metrów, długość 30 kilometrów i szerokość 25 kilometrów. Tłumaczył, że to największy podwodny wulkan we Włoszech. Stożek pozostaje "w uśpieniu".

d4mcnku

Pierwsze erupcje wulkanu zanotowano już w 3. wieku p.n.e., ostatnią w XIX wieku. Przez pewien okres istniała tam nawet mała wyspa.

Do tej pory przypuszczano, że niewielkie wybuchy, do których dochodziło w różnych punktach pod wodą, wynikały z obecności kilku małych wulkanów. Lanzafame od ponad roku szukał dowodów na to, że wszystkie są ze sobą powiązane. Udało mu się to wykazać za pomocą nowoczesnego sprzętu badawczego.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d4mcnku

d4mcnku
d4mcnku
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów