Odchodzi do Solidarnej Polski. "PiS lekceważy działaczy"

Eurodeputowany z województwa świętokrzyskiego Jacek Włosowicz poinformował, że przeszedł z PiS do Solidarnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacek Włosowicz
Jacek Włosowicz (PAP, Fot: Piotr Polak)
WP

Zdaniem Włosowicza, Solidarna Polska będzie bardziej skuteczna w kontaktach ze społeczeństwem, bardziej mu przyjazna, będzie konkretniej diagnozować problemy i przedstawiać rozwiązania.

Eurodeputowany powiedział też, że wpływ na jego decyzję miało ponadto "lekceważenie działaczy PiS i coraz bardziej rygorystyczne ich traktowanie". Jako przykład takiego działania podał wykluczenie z partii czterech kieleckich radnych miejskich.

Zobacz więcej o konflikcie w świętokrzyskim PiS

WP

Pełnomocnik PiS w regionie świętokrzyskim Krzysztof Lipiec poinformował w piątek, że radni "sami wykluczyli się z PiS"; chodzi o to, że zagłosowali na sesji wbrew jego zarządzeniu. Zdaniem Włosowicza bardzo łatwo skreślono jednak osoby od lat zaangażowane w życie partii.

- Mówiłem od kilku miesięcy, że coraz bardziej rygorystyczne i bezpodstawne rozliczanie członków PiS powoduje, że nie ma już tej atmosfery, jaka była w PiS w roku 2005 - oznajmił Włosowicz.

W lutym Włosowicz oraz ówczesny świętokrzyski senator PiS Grzegorz Banaś, otwarcie skrytykowali decyzję Komitetu Politycznego partii, dotyczącą rozwiązania świętokrzyskiego zarządu ugrupowania. Podczas konferencji prasowej poseł Beaty Kempy - powołanej wówczas na pełnomocnika świętokrzyskiego PiS (obecnie w Solidarnej Polsce) - oświadczyli, że rozwiązanie regionalnego zarządu partii jest dla nich nie do zaakceptowania.

Krótko potem Banaś zrezygnował z członkostwa w PiS. Z kolei Włosowicz zaapelował do Komitetu Politycznego o cofnięcie "krzywdzącej i nieracjonalnie podjętej decyzji".

WP

Włosowicz tłumaczył, że jego protest nie dotyczył osoby Kempy, z którą wcześniej miał dobre, koleżeńskie stosunki, ale był sprzeciwem wobec sposobu potraktowania świętokrzyskich działaczy. Eurodeputowany powiedział, że jest już po "szczerej rozmowie" z posłanką i po przeprosinach. Liczy na to, że ich relacje będą teraz dobre.

W marcu Banaś i Włosowicz otworzyli w Kielcach wspólne biuro parlamentarne. Banaś bezskutecznie zabiegał o mandat senatorski w jesiennych wyborach jako kandydat niezależny. W maju Włosowicz wystąpił z delegacji PiS w PE, pozostał jednak we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz w partii. Włosowicz był w latach 2005-2007 senatorem, a wcześniej zasiadał w Radzie Miasta Kielce.

Senator PiS Beata Gosiewska oceniła w rozmowie, że Włosowicz podjął taką decyzję już kilka miesięcy temu i jest to jego wybór, dla niej smutny.

Dwa pierwsze w regionie świętokrzyskim kluby Solidarnej Polski powstały w Kielcach i Opatowie.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP