Trwa ładowanie...
d4lba8r

OD 20 lat sąd nie potrafi rozstrzygnąc sporu o kamienicę

Od 20 lat kolejne sądy nie potrafią rozstrzygnąć sporu o kamienicę w centrum Krakowa. Wydają sprzeczne ze sobą wyroki, a końca batalii nie widać - informuje "Dziennik Polski".

Share
d4lba8r

Chodzi o dawną posiadłość Wita Stwosza przy ul. Grodzkiej 39 w Krakowie - kamienicę o łącznej powierzchni 1118 m kw., z trzema lokalami komercyjnymi na parterze, mieszkaniami, 300-metrowym strychem i rozległymi piwnicami. Sąd Najwyższy orzekł właśnie, że trzeba jeszcze raz wznowić postępowanie. Procesem zajmie się niebawem Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

W skardze przeciwko Polsce mniejszościowa współwłaścicielka kamienicy, krakowianka Jolanta O., która w wyniku ostatnich orzeczeń sądów straciła majątek - dowodzi, że nie ma u nas jasnych przepisów o podziale współwłasności.

Sądy wydały w tej sprawie w sumie osiem sprzecznych ze sobą rozstrzygnięć. Na postanowienia pierwszej instancji trzeba było czekać cztery lata, a w powtórzonym procesie cztery i pół. Na rozpatrzenie apelacji - grubo ponad rok. Tyle samo potrzebował Sąd Najwyższy na rozpatrzenie skarg. A zajmował się on kamienicą przy Grodzkiej cztery razy! I orzekał raz w jedną, raz w drugą stronę.

d4lba8r

Podziel się opinią

Share
d4lba8r
d4lba8r
Więcej tematów