Trwa ładowanie...
d1dmx3t

Nowe uprawnienia niemieckich specsłużb. Chodzi o WhatsApp

Niepokojące informacje dochodzą zza zachodniej granicy. Po rozszerzeniu możliwości monitorowania połączeń telefonicznych i esemesów niemieckie specsłużby będą mogły także inwigilować osoby korzystające z popularnych komunikatorów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe uprawnienia niemieckich specsłużb. Chodzi o WhatsApp
(WP.PL)
d1dmx3t

Uchwalona głosami koalicji rządowej przy sprzeciwie opozycji nowelizacja stosownej ustawy zezwala specsłużbom na potajemne instalowanie na smartfonach inwigilowanych osób specjalnego programu.

Będzie on umożliwiał czytanie korespondencji w trakcie korzystania z komunikatorów typu WhatsApp. Pozwoli to na obchodzenie technologii szyfrowania przesyłanych danych.

Będzie zgoda?

Warunkiem koniecznym jest jednak uzyskanie zgody sądu.

d1dmx3t

Inwigilacja dopuszczalna jest jednak tylko w przypadku podejrzenia o ciężkie przestępstwa, takie jak zabójstwo, propagowanie pornografii dziecięcej czy handel narkotykami na wielką skalę.

Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere (CDU) wyraził zadowolenie, że nowa regulacja zamyka dotychczasową lukę w prawie.

Opozycyjne partie "Lewica" i Zieloni uznały nowelizację za "zmasowaną ingerencję w prawa obywatelskie". Zapowiedziano zaskarżenie ustawy do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Przeczytaj także:

Reporterzy bez Granic: Niemiecki wywiad niweczy wolność prasy

Niemiecka prasa o reformie BND: "Służby mogą teraz więcej"

AFP/Bartosz Dudek

d1dmx3t

Podziel się opinią

Share

d1dmx3t

d1dmx3t
Więcej tematów