Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie na Westerplatte. Pierwsze poszukiwania od 56 lat

Szczątki drugiego polskiego żołnierza odkryli na Westerplatte archeolodzy. Potwierdzają się przypuszczenia, że natrafiono na jamę grobową poległych obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Share
Nowe odkrycie na Westerplatte. Pierwsze poszukiwania od 56 lat
Źródło: twitter.com/muzeum1939
d2nnaro

- Może to być cały, kompletny szkielet. Prace trwają - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Szkielet spoczywa na boku i jest dopiero odkrywany przez archeologów. W warstwach ziemi nad szczątkami znaleziono elementy polskiego uzbrojenia i polską amunicję strzelecką.

d2nnaro

To drugie szczątki żołnierza z walk w 1939 r. odkryte w ostatnich dniach na terenie Westerplatte. Wcześniejsze ekshumacje przeprowadzano w tym miejscu w 1963 r. Stąd odkrycia budzą duże emocje wśród historyków i mieszkańców.

Gliński o dyrektorze POLIN: dowiedziałem się bulwersujących informacji

Oba odkryte szkielety zostaną zbadane przez antropologów i prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. Śledczy chcą ustalić personalia zabitych przez Niemców. To prawdopodobnie ciała żołnierzy, którzy zginęli w zbombardowanej Wartowni nr 5.

Wszystko wskazuje na to, że podczas ekshumacji w styczniu 1940 r. Niemcy nie przenieśli wszystkich ciał na cmentarz na Zaspie.

- Wszystko wskazuje, że była to właściwie ekshumacja wykonana "pro forma". Wykonano symboliczne wykopy, pewne szczątki znaleziono, wydobyto, a poszukiwań raczej nie kontynuowano - wyjaśnia dyrektor placówki.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nnaro

Podziel się opinią

Share
d2nnaro
d2nnaro
Więcej tematów