Niezwykły album o Janie Pawle II

Album ze zdjęciami Adama Bujaka i Arturo Mari "Pielgrzymka do nieba. Życie, kult i beatyfikacja Jana Pawła II", wydany przez Wydawnictwo Biały Kruk, zaprezentowano w kurii metropolitalnej w Krakowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezwykły album o Janie Pawle II
(AFP)

Książka została wydana w dziewięć dni po ostatnich wydarzeniach, o których opowiada, tj. po mszy 3 maja u grobu bł. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Watykanie i mszy dziękczynnej Episkopatu Polski w Bazylice Santa Maria Maggiore w tym samym dniu.

Album "Pielgrzymka do nieba. Życie, kult i beatyfikacja Jana Pawła II" jest 99. książką Białego Kruka o Janie Pawle II. Jej główni autorzy otrzymali podczas prezentacji kwiaty, bowiem Adam Bujak obchodził w czwartek 69. urodziny, a Arturo Mari w niedzielę skończy 71 lat.

- Bardzo dziękuję za tę książkę, dziękuję, że tak szybko się ukazała. Dziś jest na nowo zapotrzebowanie na publikacje o Janie Pawle II. Ludzie chcą na nowo poznać osobę i działalność błogosławionego. To wszystko, co robił w życiu, a nade wszystko jego świętość, została potwierdzona poprzez beatyfikację. Dobrze, że jego droga jest tak dokumentowana - powiedział kard. Stanisław Dziwisz. Zdaniem kardynała, Biały Kruk, "robi dobrą robotę", dobrze dobiera fotografię do słowa oraz znakomitych współpracowników, którzy gwarantują sukces.

Papieski fotograf: to książka o człowieku Boga

- Ta książka mówi sama za siebie - to książka o człowieku Boga - powiedział papieski fotograf Arturo Mari. Podkreślił, że Jan Paweł II całe swoje życie poświęcił ludziom i "to otwierało mu wszystkie serca". Wskazał także na rolę cierpienia w życiu Jana Pawła II i nazwał jego życie "piętnastą, nienapisaną encykliką cierpienia".

- To cierpienie sprawiło, że stał się mocny niczym lew. Nauczył nas, co znaczy ofiarować komuś ból. Miałem szczęście widzieć go kilka godzin przed śmiercią i widać było, że jest pogodny, jego oczy były szczęśliwe - powiedział Arturo Mari. Jego zdaniem, "ludzie dobrze rozumieli przesłanie jego życia, dlatego na koniec okrzyk "Santo subito" zabrzmiał tak dobitnie". - Kościół ma swoje procedury, ale ja od dawna zawsze wiedziałem, że to był żywy święty - powiedział papieski fotograf.

O podobnych odczuciach mówił Adam Bujak. - Jestem szczęśliwy, że mogłem przez 44 lata być w cieniu biskupa Karola Wojtyły, potem kardynała, papieża i błogosławionego Jana Pawła II - powiedział, wspominając szczególne i bliskie spotkania z Janem Pawłem II. - Ja przez to jestem innym człowiekiem. Jestem szczęśliwy, że widziałem setki, może tysiące razy Jana Pawła II, mogłem podziwiać go i nasycić się w jakiś sposób jego świętością - powiedział Adam Bujak.

Co zawiera album?

Album składa się z dwóch części. Pierwsza to obszerna, ilustrowana archiwalnymi zdjęciami opowieść, obrazująca drogę Jana Pawła II do świętości. Znalazły się tam lata dzieciństwa i młodości, początki kapłaństwa, posługa biskupia, pontyfikat, pielgrzymki do Polski, misyjność w świecie, schyłek pontyfikatu, kult. Autorką opowieści "Nasz pośrednik w niebie" jest Jolanta Sosnowska.

Druga część to rozbudowana relacja ze wszystkich uroczystości beatyfikacyjnych, zarówno odbywających się w Rzymie i Watykanie, jak i w Łagiewnikach, Wadowicach, Warszawie, Kalwarii Zebrzydowskiej. Zamknięcie albumu stanowi msza dziękczynna Episkopatu Polski w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie 3 maja.

W albumie znajdują się również najważniejsze homilie i przemówienia z beatyfikacji, także wypowiedzi i świadectwa o Janie Pawle II, m.in. kard. Stanisława Dziwisza, s. Marie Simon Pierre, Artura Mari.

Cztery złote ze sprzedaży każdego albumu Wydawnictwo Biały Kruk przeznaczyło na budowę Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie-Łagiewnikach.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.