Niemowlę zmarło po podaniu wycofanej szczepionki

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu w woj. podkarpackim prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 1,5 miesięcznego chłopca. Sprawdza m.in. czy zgon dziecka miał związek ze szczepionką przeciw żółtaczce, którą podano dziecku w tym samym dniu, w którym została wycofana z obrotu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemowlę zmarło po podaniu wycofanej szczepionki
(PAP)

Jak poinformowała rzeczniczka przemyskiej prokuratury okręgowej Marta Pętkowska, szczepionka została wycofana z użycia w całym kraju 25 września decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Chłopca zaszczepiono w tym samym dniu.

Czekamy na wyniki badań histopatologicznych, które wyjaśnią, czy śmierć niemowlaka miała związek z podaniem szczepionki. Sprawdzamy też, jak i kiedy informacja o jej wycofaniu dotarła do przychodni, gdzie zaszczepiono dziecko - powiedziała prokurator i dodała, że śledztwo jest prowadzone "w sprawie" a nie "przeciwko".

Rodzice przywieźli umierające dziecko z niewydolnością oddechową do szpitala 27 września. Lekarz od razu stwierdził zgon.

Szczepionka ACT-HIB nr serii A9739-2, z datą ważności 11.2009, podmiot odpowiedzialny: Aventis Pasteur S.A. została wstrzymana w obrocie decyzją z dnia 25 września "w związku z podejrzeniem braku spełnienia wymagań jakościowych" - czytamy na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu napisano, że do Głównego Inspektora Farmaceutycznego właśnie 25 września wpłynęła informacja "o poważnym niepożądanym odczynie poszczepiennym" po podaniu tej szczepionki. W związku z tym nie może ona być przedmiotem obrotu oraz "nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wyjaśnienia wątpliwości".

Ofiara innej szczepionki?

W podobnej sprawie postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zgierzu w woj. łódzkim. Bada sprawę śmierci sześciotygodniowego Jasia, który zmarł ponad dobę po otrzymaniu trzech szczepionek, m.in. koreańskiej szczepionki Euvax B, przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Prokuratura oczekuje na wyniki sekcji zwłok chłopca, które mają być znane najwcześniej pod koniec października.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania zaznaczył, że "obecnie prokuratura nie jest w stanie wyciągać wniosków co do tego, czy między zgonem dziecka a podaniem szczepionek zachodzi związek przyczynowy".

Dodał, że będzie to możliwe po otrzymaniu opinii biegłych, która opracowana zostanie po przeprowadzeniu szczegółowych badań, a zwłaszcza histopatologicznych i toksykologicznych.

Zastępca głównego inspektora farmaceutycznego Zbigniew Niewójt poinformował wówczas, że szczepionka Euvax B (dwóch serii: UVA08010 i UVA07027) została wstrzymana w obrocie decyzjami z 25 września i 9 października.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.