Niemiecka sieć handlowa Lidl wycofuje się z Polski

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", niemiecka centrala szuka chętnych na sieć
Lidl w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Właściciela zmieni 260 sklepów, a wartość transakcji może sięgnąć 250 milionów euro. To kolejna sieć handlowa z kapitałem zagranicznym, która zdecydowała się na wyjście z bardzo konkurencyjnego polskiego rynku detalicznego.

Decyzja zapadła niedawno, oferty są dopiero wysyłane - mówi "Rz" osoba zbliżona do transakcji. Głównym kandydatem do przejęcia jest niemiecki Aldi, który niedawno otworzył pierwsze sklepy w naszym kraju. Jednak do gry o sklepy Lidla włączy się także według informacji "Rz" francuska grupa Auchan, która poza hipermarketami prowadzi w Polsce supermarkety Elea oraz dopiero rozwija nową sieć dyskontową A-Tak.

_

Podziel się

Polecamy: » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej Nie komentujemy naszych planów inwestycyjnych_ - mówi Dorota Patejko, dyrektor komunikacji Auchan Polska. Polski oddział i centrala Lidla odmówiły komentarza. _Nie udzielamy żadnych informacji dotyczących wewnętrznych spraw firmy_ - stwierdziła zaś Marzena Cielek z polskiego oddziału Aldiego.

Z informacji "Rz" wynika, że lista chętnych do przejęcia Lidla dopiero się tworzy. Sieć, podobnie jak działające również w naszym kraju hipermarkety Kaufland, należy do grupy Schwarz, której roczne przychody wynoszą ok. 50 mld euro. Grupa z siecią dyskontową ma kłopoty nie tylko w Polsce - niemiecka prasa pisała już, że Lidl wycofa się też z rynku norweskiego.

Lidl już od dłuższego czasu wskazywany był jako jeden z kolejnych graczy, który zniknie z Polski. W ciągu ostatnich dwóch lat podobne decyzje podjęły holenderski Ahold, niemiecki Plus czy francuskie Geant i Leader Price. Niemiecka sieć, mimo ogromnego potencjału naszego rynku, rozwija się bowiem wolno - ma ponad 260 sklepów, a jej szacunkowe przychody w 2007 r. wzrosły o kilkanaście procent, do 1,88 mld zł, podczas gdy u konkurencji nie zaskakuje nawet tempo dwukrotnie wyższe.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.