Trwa ładowanie...

Niemcy oddadzą dzieła sztuki wywiezione z Gdańska

Kościół Ewangelicki w Niemczech zwróci dwa średniowieczne dzieła sztuki do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Naziści wywieźli je w głąb III Rzeszy w 1942 r.

Share
Niemcy oddadzą dzieła sztuki wywiezione z Gdańska
Źródło: Getty Images, Fot: NurPhoto/Contributor
d1fa3yo

O przekazaniu zabytkowych elementów świątyni w Gdańsku poinformowała Unia Kościołów Ewangelickich (UEK) w Berlinie. Chodzi o nastawę ołtarzową i jej podstawę (predellę), które wykonali nieznani artyści około 1435 r.

Dzieła sztuki z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wywieziono w maju 1942 roku podczas nalotów "w bezpieczne miejsce".

d1fa3yo

Później drogocenne dzieła trafiły do Berlina.

To prezent

Do 1945 r. Bazylika Mariacka była kościołem ewangelickim. UEK jako prawny następca nieistniejących parafii w Prusach Zachodnich i Prusach Wschodnich twierdzi, że do niej należą wszystkie aktywa tych parafii, w tym również obydwa dzieła sztuki.

Predella od ponad 60 lat była częścią ołtarza w kościele św. Jana w dzielnicy Berlina Moabicie. Z kolei nastawa ołtarzowa znajdowała się w berlińskiej Galerii Malarstwa. Przekazanie dzieł do Gdańska jest prezentem.

Uroczyste pożegnanie

Zanim drogocenne przedmioty trafią do Polski, predella zostanie pożegnana podczas niedzielnej mszy świętej w Berlinie. W uroczystościach ma uczestniczyć delegacja z Gdańska i ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski oraz dyrektor Państwowych Muzeów w Berlinie i przedstawiciele innych instytucji.

d1fa3yo

Kazanie wygłosi ewangelicki biskup Berlina, Brandenburgii i Łużyc Górnych Christian Staeblein.

kna/dom

Zobacz też: Donald Tusk w Białymstoku. Były premier komentuje kwestię polexitu

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fa3yo

Podziel się opinią

Share
d1fa3yo
d1fa3yo
Więcej tematów