Niemcy: dwaj mężczyźni zatrzymani w związku z zamachami w Brukseli

• Dwaj mężczyźni podejrzani o związki z zamachowcami z Brukseli zatrzymani w Niemczech
• Jeden z nich otrzymał dwa SMS-y z nazwiskiem zamachowca-samobójcy
• Drugi SMS o treści "fin" (koniec) dotarł do niego trzy minuty przed wybuchem bomby na lotnisku

• Adresatem okazał się 28-letni Marokańczyk
• Z kolei w okolicach Duesseldorfu w związku z zamachami zatrzymano Samira E.
• Władze twierdzą, że był on aktywny wśród salafitów w Nadrenii Północnej-Westfalii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecka policja na granicy w Lichtenbusch - trwają wzmożone kontrole w związku z zamachami w Belgii
Niemiecka policja na granicy w Lichtenbusch - trwają wzmożone kontrole w związku z zamachami w Belgii (PAP/EPA, Fot: Rakf Roeger)

Niemiecka policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o związki z islamistami, którzy we wtorek dokonali samobójczych zamachów bombowych w Brukseli - informuje "Spiegel" w wydaniu internetowym.

Jeden z tych mężczyzn, zatrzymany w środę w Giessen (Hesja), na krótko przed zamachami w Brukseli otrzymał na smartfona dwa SMS-y. W jednym z nich pojawiało się nazwisko Khalida El Bakraouiego, zamachowca samobójcy z brukselskiego metra - pisze "Spiegel". W drugim SMS-ie było tylko jedno słowo - "fin" (fr. koniec.). Ten SMS został wysłany we wtorek o godz. 9.08; według dotychczasowych ustaleń Khalid El Bakraoui wysadził się w powietrze o godz. 9.11.

Z informacji uzyskanych przez niemiecką telewizję publiczną ARD wynika, że zatrzymany to 28-letni Marokańczyk. Podczas rutynowej kontroli, której poddano go na dworcu kolejowym w Giessen, okazało się, że ma on zakaz wjazdu na obszar Schengen oraz że wchodził w konflikt z prawem we Włoszech i w Niemczech.

W czwartek w okolicach Duesseldorfu zatrzymany został Samir E. Niemieckie władze utrzymują, że był on aktywny wśród salafitów w Nadrenii Północnej-Westfalii. "Spiegel" pisze, powołując się na własne informacje, że tak jak Khalid El Bakraoui został on latem 2015 r. zatrzymany przez władze tureckie w rejonie granicy Turcji z Syrią. Strona turecka podejrzewała, że obaj chcieli dołączyć do islamistów walczących w syryjskiej wojnie domowej. Obu tym samym samolotem odesłano do Amsterdamu, skąd rozpoczęli podróż do Turcji.

Agencja dpa podała, że źródło w organach bezpieczeństwa potwierdziło tę informację. Według "Spiegla" niemieckie służby sprawdzają teraz, czy mężczyźni ci znali się bliżej i ewentualnie, czy razem udali się do Turcji.

Z informacji uzyskanych przez niemiecką telewizję publiczną ARD wynika, że zatrzymany to 28-letni Marokańczyk. Podczas rutynowej kontroli, której poddano go na dworcu kolejowym w Giessen, okazało się, że ma on zakaz wjazdu na obszar Schengen oraz że wchodził w konflikt z prawem we Włoszech i w Niemczech.

Według dpa przy zatrzymanym znaleziono dokumenty, z których wynika, że przebywał niedawno w okolicach Brukseli. ARD podała, że podejrzany przebywał 18 marca z powodu bliżej nieokreślonego zranienia w szpitalu. W tym dniu w Brukseli zatrzymano Salaha Abdeslama. Podczas policyjnej akcji inne osoby przebywające z nim w mieszkaniu prawdopodobnie zbiegły.

Sąd w Giessen wydał nakaz aresztowania przeciwko Marokańczykowi obejmujący jednak na razie tylko zarzuty poświadczenia nieprawdy i naruszenie ustawy o pobycie. Ewentualne powiązania z zamachami w Brukseli są sprawdzane - oświadczył rzecznik sądu.

Jak podała dpa, Samir E. skazany został 1 marca na dwa i pół roku więzienia za kradzieże i oczekiwał na rozpoczęcie odbywania kary. Zdobyte podczas napadów pieniądze przeznaczał na działalność radykalnych islamistów. Po opublikowaniu informacji o incydencie w Turcji aresztowano go ze względu na groźbę ucieczki.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.