Trwa ładowanie...

Niemcy: 760 niebezpiecznych islamistów

Wg niemieckich organów bezpieczeństwa dalej utrzymuje się zagrożenie ze strony islamistów, jednocześnie zmniejszyło się zagrożenie ze strony prawicowego i lewicowego ekstremizmu.

Share
Niemcy: 760 niebezpiecznych islamistówŹródło: Fotolia
d1wdvon

Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) zakwalifikował ok. 760 islamistów Niemczech jako potencjalnych terrorystów. Ponad połowa z nich przebywa w RFN - jak potwierdził BKA niemieckiej agencji prasowej DPA. 153 sprawców znajduje się w areszcie.

Ogółem władze bezpieczeństwa sporządziły listę ponad 980 osób, które od chwili rozpoczęcia działań wojennych w Syrii w 2012 r. opuściły Niemcy i udały się na obszary objęte kryzysem i walkami. Eksperci wskazują na nieznaczną tendencję zwyżkową. W połowie lutego br. BKA zakładał, że w Niemczech przebywa ok. 760 islamistów potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu publicznemu, a liczbę tych, którzy wyjechali z Niemiec na obszary objęte wojną ocenił na ok. 970.

Podczas gdy wzrasta liczba potencjalnie groźnych islamistów, po których można się spodziewać aktów przemocy, spada – w opinii BKA - zagrożenie terroryzmem w środowiskach skrajnie prawicowych i lewicowych: w kręgach skrajnej prawicy zakwalifikowano 26 osób jako zagrażające bezpieczeństwu publicznemu, a wśród radykalnej lewicy tylko dwie, powiedział BKA.

d1wdvon

Zgodnie z policyjną definicją, groźna dla bezpieczeństwa publicznego jest osoba, która może dopuścić się motywowanych politycznie przestępstw. Odpowiedni paragraf 100a Kodeksu wykroczeń obejmuje przestępstwa takie jak zdrada stanu, zagrażanie demokratycznemu państwu prawa lub zagrożenie bezpieczeństwa zewnętrznego.

Barbara Cöllen (dpa)

d1wdvon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wdvon
d1wdvon
Więcej tematów