wp.pl, 5 października 2005 09:40

Niebezpieczne palenie liści

Tweetnij Komentuj

Jesienne palenie liści i drewna może być przyczyną 50% wzrostu chorób układu oddechowego u dzieci i osób starszych. Do walki z paleniem liści i śmieci wzywa władze Lublina profesor Lucjan Pawłowski.

Przewodniczący Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademi Nauk przytacza szereg wyników badań na temat związków jakie dostają się do atmosfery podczas spalania na wolnym powietrzu liści i drewna. Są to między innymi raktwórcze węglowodory i dioksyny. Prof. Pawłowski powołuje się na badania polskich i amerykańskich uczonych opublikowane między innymi w "Environmental Science Technology".

Zdaniem prof. Pawłowskiego w Lublinie nie trzeba stosować specjalistycznych przyrządów pomiarowych, smród spalenizny jest wszechobecny.

Profesor przypomina, że we wszystkich rozwiniętych krajach wprowadzono zakaz palenia śmieci i wypalania traw. Osoby, które naruszają przepisy są zagrożone karą idącą w tysiące euro, a nawet karą więzienia. Także w Polsce za palenie śmieci grozi kara do 5 tysięcy złotych. Obowiązek interwencji spoczywa na straży miejskiej.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .