Trwa ładowanie...

Nie przekażą WOT budynku gimnazjum. Władze Starogardu Gd. wycofują się z pomysłu

Władze Starogardu Gdańskiego wycofały się z propozycji, by budynek likwidowanego gimnazjum przekazać na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Przekazaniu sprzeciwiali się m.in. uczniowie, nauczyciele, rodzice i radni PO. Gimnazjum zostanie zlikwidowane w ramach reformy oświaty.

Share
Nie przekażą WOT budynku gimnazjum. Władze Starogardu Gd. wycofują się z pomysłu
Źródło: flickr.com, Fot: KimManleyOrt
da5s0cj

Na pomysł, by budynek przeznaczyć na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, wpadły władze Starogardu Gdańskiego. Janusz Stankowiak, prezydent miasta popierany przez PiS zdecydował się jednak zdjąć projekt uchwały z porządku obrad Rady Miasta. Zapowiedział jednocześnie, że władze nie będą już wychodzić z propozycją przekazania na potrzeby WOT Gimnazjum nr 3; nie wykluczył jednak, że mogą to samodzielnie zrobić np. radni.

Pierwszą próbę zdjęcia z porządku obrad wspomnianej uchwały podjęli już na początku sesji, stanowiący mniejszość w radzie radni PO. Gdy ich wniosek przepadł w głosowaniu, na sali obrad rozległy się gwizdy i protesty ze strony około stu osób, obecnych na sesji w charakterze publiczności. Byli to m.in. nauczyciele, rodzice i uczniowie Gimnazjum nr 3. Wówczas prezydent poprosił o krótką przerwę. Po naradzie ze współpracownikami ogłosił decyzję o wycofaniu wniosku dotyczącego szkoły.

da5s0cj

W ostatnich wyborach samorządowych, w których Janusz Stankowiak uzyskał fotel prezydenta, jego kandydaturę poparli m.in. lokalni działacze PiS. Także w starogardzkiej Radzie Miasta radni PiS (wraz z koalicjantami z mniejszych lokalnych komitetów) mają liczebną przewagę nad radnymi PO.

W myśl wycofanego projektu uchwały, budynek, w którym dziś mieści się Gimnazjum nr 3, miał zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa, "w celu dalszego przekazania w trwały zarząd na potrzeby resortu obrony narodowej w związku z formowaniem WOT".

Uchwała zakładała, że gimnazjum miałoby pełnić funkcję oświatową do końca roku szkolnego 2017/2018. Wówczas około 200 uczniów wygaszanego w efekcie reformy oświaty gimnazjum zostałoby przeniesionych do obiektu Szkoły Podstawowej nr 1, w której - po przenosinach - uczyłoby się w sumie 1250 uczniów.

Przenosinom uczniów i przekazaniu obiektu wygaszanego gimnazjum na potrzeby WOT sprzeciwiał się pomorski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz działacze PO. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący klubu parlamentarnego PO, pomorski poseł Sławomir Neuman, nazwał ten pomysł "skandalicznym". Zwracał m.in. uwagę, że gimnazjaliści mieliby być przeniesieni do dużo liczniejszej szkoły.

da5s0cj

Wojska Obrony Terytorialnej - jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych - zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Misja WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności, żołnierze terytorialnej służby wojskowej mają być związani z ludnością i rejonem ewentualnych działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę, odciążając w ten sposób jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych zadaniach obronnych. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT ma wspierać i uzupełniać działania służb ratowniczych.

da5s0cj

Podziel się opinią

Share
da5s0cj
da5s0cj
Więcej tematów