Trwa ładowanie...
d37kqyx
24-05-2008 12:24

Naukowcy ostrzegają: pęka arktyczny lód

Kolejne badania naukowe wskazują na katastrofalne skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Zespół kanadyjskich ekspertów odkrył ogromne pęknięcia pokrywy lodowej w niedostępnych rejonach Arktyki.

d37kqyx

Członkowie ekspedycji obserwowali zmiany zachodzące na dalekiej północy Kanady. Polarnicy mówią o całej sieci pęknięć w arktycznej pokrywie lodowej. Niektóre szczeliny mają po kilkanaście kilometrów długości. Jeden z członków wyprawy, doktor Derek Mueller z Uniwersytetu Alaska Fairbanks mówi, że niedługo krajobraz Arktyki może zmienić się nie do poznania. Podkreśla, że pokrywa lodowa się rozpada. Jak tłumaczy, te fragmenty, które dziś są połączone ze sobą jak kawałki układanki, niebawem mogą zacząć odpływać w różnych kierunkach.

Zdaniem światowych ekspertów te zjawiska to wynik globalnego ocieplenia. Powierzchnia arktycznej pokrywy lodowej jest obecnie znacznie mniejsza od długoterminowej średniej. Według niektórych szacunków lód na biegunie północnym może stopnieć całkowicie w ciągu najbliższych czterdziestu lat.

Rafał Motriuk

d37kqyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37kqyx
Więcej tematów