Trwa ładowanie...
Kamil Karnowski
02-09-2017 14:42

Naukowcy alarmują: 2300 trzęsień w miesiącu. Rekordowa aktywność superwulkanu w Yellowstone

Jego erupcja może być silniejsza od wszystkich odnotowanych w dziejach ludzkości. Zmieni połowę kuli ziemskiej w "krainę wiecznej zimy".

Naukowcy alarmują: 2300 trzęsień w miesiącu. Rekordowa aktywność superwulkanu w YellowstoneŹródło: iStock.com
d1edooa
d1edooa

Najsilniejsze z 2300 sierpniowych trzęsień miało siłę 3,3 w skali Richtera. Pozostałe nie były aż tak silne. Tylko 11 z nich osiągnęło moc równą 3 jednostkom. Jednak naukowcy alarmują, że to ewidentny znak, że superwulkan w parku Yellowstone w zasadzie już się obudził - donosi "Daily Mail".

Geolodzy, którzy badają aktywność Yellowstone, nie potrafią przewidzieć daty erupcji superwulkanu Mają nadzieję, że dzieli ją od nas wiele lat, ale aktywność superwulkanu coraz bardziej ich niepokoi. Przypominają, że już w czerwcu odnotowano ogromną aktywność sejsmiczną w regionie. Wtedy w zaledwie tydzień było prawie 500 trzęsień ziemi, ale później sytuacja się uspokoiła.

Erupcja tak wielkiego wulkanu mogłaby wpłynąć na atmosferę całej Ziemi. Trudno przewidzieć jej skutki, ale zmiany klimatyczne mogłyby na kolejnych kilkadziesiąt lat zamienić połowę kuli ziemskiej w "krainę wiecznej zimy" - ostrzegają naukowcy.

W niedawnych badaniach odkryto, że wulkan z Parku Narodowego Yellowstone może gromadzić pokłady wrzącej lawy na przestrzeni o rozmiarach 90x30 km.* Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że jest jej 2,5 raza mniej.*

Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce ok. 70 tys. lat temu. Zanim dojdzie do kolejnej, na pewno w porę to zauważymy - czytamy w oświadczeniu zespołu z Uniwersytetu w Utah.

d1edooa

Wybuch Yellowstone może być 1000 razy bardziej groźny od erupcji Mount St. Helens. Jej skutki, w 1980 roku, było widać w 48 stanach USA. Poprzedziły ją dwa miesiące nieustannych trzęsień ziemi. Jest to jedna z największych katastrof sejsmicznych w Stanach Zjednoczonych. Zginęło wówczas 57 osób.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Najbardziej śmiercionoścną, odnotowaną dotychczas erupcją, jest wybuch wulkanu Tambora w Indonezji. W 1815 r. w powietrze wyleciało tam 140 mld ton pyłów i skał, pozostawiając po sobie zagłębienie o głębokości 600 m i średnicy kilku kilometrów. Skutki było czuć na całym świecie, czyniąc rok 1816 "rokiem bez lata", kiedy nawet w czerwcu w USA notowano ujemne temperatury. W Europie skończyło się to największym głodem w XIX stuleciu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d1edooa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1edooa
Więcej tematów