Trwa ładowanie...
16-01-2008 05:45

Nasza-klasa pod lupą inspektora

Zaalarmowany skargami Generalny Inspektor
Ochrony Danych Osobowych wszczyna kontrolę serwisu Nasza-klasa.pl,
w którym szczegółowe informacje o sobie zamieściło już sześć milionów
Polaków.

Share
Nasza-klasa pod lupą inspektoraŹródło: nasza-klasa.pl
d1wt4rl

Na urzędnikach robi też wrażenie wielkość zbioru danych Naszej-klasy - to jedna z największych baz w Polsce, której bezpieczeństwa ma strzec prywatna firma. Kolejne osoby uświadamiają sobie, jakie zagrożenie niesie beztroskie opowiadanie o swoim prywatnym życiu na forum sześciu milionów użytkowników.

Choć rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak nie potwierdza informacji o kontroli, jej urząd powiadomił już o niej firmę Nasza Klasa Sp. z o.o. z Wrocławia. To będzie standardowa kontrola- pociesza się Maciej Popowicz, absolwent informatyki, jeden z założycieli Naszej-klasy.pl.

Popowicz nie wyklucza, że kontrola może wykazać jakieś drobne uchybienia. Przyznaje, że dziennie firma dostaje cztery tysiące skarg. Najczęściej piszą ludzie, których zdjęcia bez ich zgody umieszczono w Naszej-klasie.pl. Współpracujemy też z policją. Chodzi o przypadki lżenia danej osoby na forach klasowych- mówi gazecie Popowicz.

d1wt4rl

O to chodzi w Naszej-klasie - by odnaleźć znajomych ze szkolnych lat i z nimi podyskutować. To możliwe właściwie tylko wtedy, gdy podamy o sobie prawdziwe dane - nazwisko, rok urodzenia, ukończoną szkołę, klasę. Serwis zachęca jednak, by podać więcej informacji - numery telefonów, numer Gadu-Gadu; zamieścić aktualne i archiwalne zdjęcia.

Dane wszystkich są dostępne praktycznie dla każdego, o ile ten, który je podaje, nie zablokuje konkretnego użytkownika - zauważa gazeta. Maciej Popowicz przyznaje, że bezpieczeństwo nie było do tej pory priorytetem twórców serwisu. Przytłoczony napływem nowych klientów serwis co chwilę się zawieszał. Firma kupiła 160 nowych serwerów, ich instalacja zakończy się w lutym. Nowe zabezpieczenia są już gotowe, ale nie mieliśmy czasu ich uruchomić. Jeszcze tylko dwa, trzy tygodnie- obiecuje. (PAP)

d1wt4rl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wt4rl
d1wt4rl
Więcej tematów