Najważniejsza debata tej kampanii - Tusk kontra Kaczyński

Szło niemal na noże. Ale było rzeczowo i merytorycznie. Padały przykłady, liczby. Donald Tusk rozmawiał w studiu TVP z premierem Jarosławem Kaczyńskim. To była najważniejsza debata tej kampanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najważniejsza debata tej kampanii - Tusk kontra Kaczyński
(PAP)
WP
Podziel się

Galeria

[

WP
Podziel się

]( http://wybory2007.wp.pl/galeriazdjecie.html?gid=9291311 )
Debata Tusk-Kaczyński

Podziel się

19.47 - premier Jarosław Kaczyński wchodzi do studia. Makijażyści pracują. Prowadzący przygotowują sobie ostatnie poprawki.

WP

19.55 - Donald Tusk wchodzi do studia. Rozmawia z prezesem telewizji Andrzejem Urbańskim.

19.57 - prezes TVP wprowadza gości.

20.01 - witam miliony widzów, witam widzów TVN24, TV Biznes, słuchaczy Polskiego Radia a przede wszystkim widzów TVP - tak rozpoczyna Andrzej Urbański. Donald Tusk i premier Jarosław Kaczyński wchodzą do studia - tym razem oficjalnie, przez niebiesko oświetloną bramę.

Runda gospodarcza

WP

20.05 - pierwsze starcie - pytanie o recepty na gospodarkę. Premier mówi, że wskaźniki rosną. Tusk wspomina o tych, którzy wybrali wyjazd i cieszą się dobrymi wskaźnikami za granicą.

20.07 - Donald Tusk pyta o cenę chleba, ziemniaków, kurczaków, jabłek, gazu ziemnego i benzyny. Czy premier wie, o ile podrożały? Ile zarabiają pielęgniarki?

20.08 - nie ma już w Polsce pielęgniarek, które zarabiałyby po 800 zł - odpowiada premier, zwracając się do Tuska "panie Donaldzie". Cieszę się, panie Jarosławie, że pan ociepla nasze stosunki - odpowiada Tusk, ale zarzuca premierowi błąd w odpowiedzi. Podaje o ile procent podrożały wymienione przez niego produkty. Nie wymienia konkretnych cen.

20.13 - panie Donaldzie, pan wielokrotnie twierdził... - zaczyna premier. Tusk powstrzymuje śmiech. Jak: panie Donaldku? - pyta premier. Mów mi Donek - odpowiada Tusk. Skończył się czas na pytanie. Premier jednak je zadaje: czy wciąż jest pan za cięciami budżetowymi?

WP

20.15 - Tusk odpowiada: gdyby pan i pana brat oszczędniej gospodarowali środkami budżetowymi, to pieniądze na pewno by się znalazły.

20.17 - Trzy miliony mieszkań. Proszę patrząc mi prosto w oczy powiedzieć - gdzie one są? - pyta Tusk.

20.18 - Pan mnie pyta po dwóch latach o program na osiem lat - odpowiada premier, zarzucając PO, że odrzuciła ustawę, która miała w tym pomóc. Myśmy rozpoczęli ten plan- mówi premier.

20.19 - riposta Tuska: chce pan budować mieszkania przez rozbijanie układu, a dom buduje się z cegieł. Zrobiliśmy dużo - broni się Kaczyński. Zamiast 3 mln mieszkań są mieszkania po trzy miliony-mówi Tusk.

WP

20.21 - Pytania o autostrady: nie ufacie sobie, nie ufacie Polakom, systemowi partnerstwa publiczno-prywatnego, przez dwa lata nie zrobiliście nic - pyta Tusk.

20.21 - Dobrze pan trafił, to wyście stworzyli ten system partnerstwa publiczno-prywatnego. Autostrad nie ma, za to przybyło tych, którzy się na nich wzbogacili - mówi premier. Dodaje, że stara się z tym walczyć.

Runda o polityce zagranicznej

20.23 - Monika Olejnik wita się z gośćmi. Pyta premiera, czy podtrzymałby to, co powiedział, że byłby zadowolony, gdyby Tusk rzucił mu się w ramiona. Premier rozkłada ręce jak do uścisku. Ale Tusk siedzi.

20.24 - pytanie o politykę wobec Niemiec. Tusk krytykuje. Przypomina "dyplomatołków" - powiedzenie, którego użył Władysław Bartoszewski i na wszelki wypadek prosi, by premier nie wstawał z miejsca. Dyplomacja powinna być profesjonalna - mówi, a publiczność krzyczy: "Na kolanach!". Jarosław Kaczyński broni polityki zagranicznej. 20.28 - Tusk zarzuca premierowi, że nie zna Karty Praw Podstawowych. Pada zarzut premiera: to pan przyjmował Erikę Steinbach. To nieprawda; znowu przegra pan proces - ripostuje szef PO. Publiczność krzyczy.

20.30 - Tusk odpowiada, że był pierwszym politykiem, który powiedział Erice Steinbach "prosto w twarz", że Polska nie ulegnie roszczeniom.

20.32 - obaj panowie dyskutują o procesach wyborczych. Premier zarzuca Tuskowi, że chce zlikwidować KRUS, przypomina, że wygrał proces z PSL. Tusk mówi, że PiS przegrał proces z PO.

20.33 - Monika Olejnik przypomina, że runda jest o polityce zagranicznej.

20.36 - pytania o Irak. Miliard złotych zapłaciliśmy za naszą obecność w Iraku - mówi Tusk. Czy pan o tym w ogóle wie?. Kaczyński mówi o strategicznym sojuszu z USA.

20.37 - pytanie premiera o wypowiedź Władysława Bartoszewskiego o "bogatej pannie".

20.38 - Polityka nie polega na robieniu groźnych min - mówi Tusk. Mam zrobić groźną minę? - pyta premier. Mnie pan nie przestraszy- ripostuje Tusk. Obaj panowie przez chwilę dyskutują z Moniką Olejnik o tym, czy dyskusja jest merytoryczna. Raczej zoologiczna - mówi Tusk, zwracając się do premiera: niech pan się zdecyduje, czy mam wilcze oczy czy wilcze zęby?

20.40 - pytanie o minister Fotygę - czy jeśli dojdzie do koalicji PO-PiS, Anna Fotyga pozostanie ministrem spraw zagranicznych.

20.41 - Monika Olejnik dopytuje o Fotygę. Pytanie, czy ona chce - odpowiada premier. I poważnie dodaje, że prowadzimy dobrą politykę zagraniczną. Publiczność wybucha śmiechem.

20.42 - Tusk zarzuca premierowi propagandę._ Nie znam nikogo, kto tworząc rząd chciałby tak słabego ministra_ - mówi Tusk. Opowiada, że kiedy był w Irlandii, ludzie mówili, że wstydzą się.

Runda krajowa

20.44 - Krzysztof Skowroński wita się z gośćmi i widzami. Zadaje "proste pytanie": czy panowie kochają Polskę?

20.45 - obaj panowie mówią, że tak. Premier: kocham Polskę w bardzo praktyczny sposób. Tusk: kocham Polskę, bo naprawdę ten kraj znam, uważam, że nie można okłamywać Polaków.

20.48 - Tusk pyta o 300 milionów złotych, które kosztują "dwie kancelarie dwóch braci".

20.49 - Ja się zwracam do państwa, my prowadzimy politykę taniego państwa - mówi premier. Publiczność wybucha śmiechem. Premier mówi o walce z korupcją, która jest ważna dla idei taniego państwa.

20.50 - Tusk: przykro mi, że pan się nie odniósł do mojego pytania.

20.51 - pytanie premiera Jarosława Kaczyńskiego do Tuska o stosunek do "ludzi, którzy są symbolami" - ministra Ziobro i szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

20.52 -_ Polacy nie lubią korupcji, nikt nie daje łapówki, bo chce_ - mówi Tusk. Korupcja jest wtedy, kiedy jest przerośnięte państwo, kiedy jest socjalizm. Tusk mówi, że nie podoba mu się, że Ziobro i Kamiński organizują konferencje prasowe, a nie pracują.

20.53 - w walce z korupcją jest pan jak strażak, który najpierw podpala, później gasi pożar i wystawia pierś po order - zarzucał premierowi Tusk. Premier ripostował, że to z powodu ambicji Tuska nie doszło do koalicji PO-PiS i dlatego PiS musiał tworzyć rząd z Samoobroną i LPR.

20.54 - pytanie premiera o stosunek do korupcji: jeśli pan atakuje tych dwóch polityków, to znaczy, że pan popiera korupcję - mówi premier, pytając o sprawy z przeszłości PO.

20.55 - Tusk mówi o "ludziach niegodnych sprawowania urzędów". Pan ludzi o złej reputacji wynosi do władzy a potem pan aresztuje - mówi Tusk, dodając, że PO przed tym ostrzegał. Premier wytyka liderowi PO, że jego partia nie poparła uchylenia immunitetu m.in. posłance SLD Małgorzacie Ostrowskiej, której zarzucano przyjęcie łapówki.

20.56 - Tusk odpowiada, że PiS nie zagłosował za uchyleniem immunitetu byłemu posłowi Samoobrony Janowi Bestremu, bo jak określił lider PO, "był im potrzebny". 20.56 - premier przypomina sprawę koalicji PO-PiS. Jest pan człowiekiem zbyt ambitnym - mówi Jarosław Kaczyński. Tusk odparowuje, że nie jest chory na władzę.

20.57 - pan czasem przed kamerą odgrywa człowieka gołębiego serca - mówi Tusk. Bo ja jestem człowiekiem gołębiego serca.- mówi premier. Tusk opowiada historię sprzed wielu lat, kiedy Jarosław Kaczyński jeszcze jako prezes PC, chodził z bronią. Wyjął ją w towarzystwie Donalda Tuska i zażartował: "dla mnie zabić cię to jak splunąć". Premier nie pamięta tej sytuacji.

20.58 - Jarosław Kaczyński zarzuca Tuskowi, że opisuje "kraj którego nie ma". Nie zgadza się, że za rządów PiS nastąpiła "katastrofa" o której mówi Tusk.

21.00 - panowie sprzeczają się, przekrzykują. Skowroński uspokaja. Pyta o plany polityczne.

21.02 - chcę stworzyć dobry rząd- mówi Tusk. Skowroński pyta z kim. Tusk odpowiada, że nie z LiD, nie z PiS, nie z Samoobroną. Mówi, zwracając się do premiera: pan stworzy rząd z byle kim. Pan pisze na plakatach o zasadach. Ja je stosuję. Tusk mówi, że plan ma taki, by rządzić samodzielnie, ale chce współpracy z innymi ugrupowaniami.

21.04 - premier też ma plan, by rządzić samodzielnie. Wymaga od Tuska oświadczenia, że nie będzie chciał wejść w koalicję z LiD. Ktoś z publiczności: żadnej koalicji z Samoobroną. Premier mówi, że nie będzie więcej koalicji z Samoobroną.

21.05 - podsumowanie. Tusk prosi o głosy, by "zbudować taką ojczyznę, gdzie nawet pan prezes się dobrze poczuje". Publiczność skanduje: Donald Tusk.

21.07 - premier chce "rządu spokoju", który będzie budował wspólnotę narodową, która polegać ma na realnych szansach dla ludzi z całej Polski. Chce budować Polskę patriotyczną. Chcemy, by w szkołach był w końcu spokój, chcemy, by jeszcze więcej ludzi mogło studiować w szkołach wyższych. Nie wierzymy w cuda - deklaruje Jarosław Kaczyński.

21.09 - Tak oto skończyła się druga wielka debata w telewizjach - kończy Krzysztof Skowroński. Telewizje kończą relację, ale w studiu Donald Tusk i premier Jarosław Kaczyński jeszcze pozostali. Rozmawiają ze sobą i publicznością.

Polub WP Wiadomości
WP
WP