Nagroda im. Sendlerowej dla Aleksandra Kwaśniewskiego

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej, przyznawanej Polakom za wybitne zasługi w zachowaniu dziedzictwa żydowskiego i odnowie kultury żydowskiej w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagroda im. Sendlerowej dla Aleksandra Kwaśniewskiego
(PAP)

Nagrodę przyznaje działająca w San Francisco Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej (Taube Foundation for Jewish Life & Culture). Jej założyciel Tad Taube jest również konsulem honorowym RP w San Francisco.

W uzasadnieniu nagrody wymienia się poparcie Kwaśniewskiego dla budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, uruchomienie przez niego procesu przywracania obywatelstwa polskiego Polakom żydowskiego pochodzenia pozbawionym go za czasów PRL, m.in. po marcu 1968, oraz udział w uroczystościach 60. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem.

"Śmiałe i historyczne przywództwo prezydenta Kwaśniewskiego sygnalizowało nowy rozdział w dojrzewaniu Polski jako kraju demokratycznego. Próbował on pogodzić Polskę z przeszłością Holocaustu i prowadził bezprecedensową politykę rządowego poparcia dla Muzeum Historii Żydów Polskich" - napisał Tad Taube w oświadczeniu przysłanym PAP.

Fundacja ustanowiła w 2008 r. nagrodę na cześć Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała ponad 2500 dzieci żydowskich z getta warszawskiego.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.