Trwa ładowanie...
d2vcg5a

Na Pomorzu powstanie ochotniczy batalion Obrony Narodowej? Potrzeba 16 tys. zł

• Pomorscy fascynaci obrony terytorialnej potrzebują 16 tys. zł
• Pieniądze chcą przeznaczyć na zakup karabinu maszynowego
• Regularna Obrona Terytorialna powstać ma w całej Polsce w ciągu trzech lat
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Pomorzu powstanie ochotniczy batalion Obrony Narodowej? Potrzeba 16 tys. zł
(wptv-gry, Fot: karabin maszynowy)
d2vcg5a

''Zbieramy na zakup broni wsparcia w postaci karabinu maszynowego PK kal. 7.62x54R. Potrzebujemy na ten cel 15 500 złotych. Mówimy o w pełni sprawnej broni palnej'' - tak rozpoczyna się jedno z ogłoszeń, informujące o zbiórce pieniędzy rozpoczętej przez pasjonatów Obrony Terytorialnej.

- Przez wiele lat działalności wyszkoliliśmy setki ludzi w podstawowym rzemiośle wojskowym, zbudowaliśmy profesjonalny system łączności, a przede wszystkim stworzyliśmy zestandaryzowany program szkolenia, wprowadzając schematy, które wykorzystujemy do dzisiaj. Jednak napotkaliśmy przeszkodę - jest nią zakup karabinu maszynowego PKM, co przekracza nasze możliwości finansowe - mówią organizatorzy zbiórki.

Jak podkreślają, karabin maszynowy jest nieodzownym elementem drużyny piechoty, który znacznie zwiększa zdolność bojową, a w czasie szkoleń nie da się go zastąpić niczym innym. Jeżeli broń uda się zakupić taniej, to różnicę cenową planują wydać na oszynowanie i optykę do karabinu. Umożliwi to celniejsze prowadzenie ognia.

d2vcg5a

Kim są organizatorzy zbiórki? Jak sami podkreślają, stanowią zgraną grupą, która ma na celu oddolne utworzenie ochotniczego batalionu obrony terytorialnej. W 2015 r., siłami Jednostki Strzeleckiej 4018 Gdańsk oraz Pomorskiej Obrony Terytorialnej wystawili na ćwiczenia w Siedlcach samodzielną i uzbrojoną kompanię ludzi z własnym zapleczem medycznym, komunikacyjnym i logistycznym. Kolejne dwie kompanie to tylko kwestia czasu.

- Działamy w trzech organizacjach, które współpracują na rzecz budowy obrony terytorialnej i jej promocji. Jest to Jednostka Strzelecka 4018 Gdańsk, Pomorska Obrona Terytorialna oraz Klub Strzelających Inaczej - dodają organizatorzy.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało powołanie dowództwa wojsk obrony terytorialnej i wyznaczenie jego siedziby. Następnie zostaną powołane brygady obrony terytorialnej, których siedziby w pierwszej kolejności znajdą się na wschodzie Polski. Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpocznie się już w tym roku - od budowy struktur powiatowych w województwach wschodnich. Ocenia się, że faktyczną gotowość do działań żołnierze ci powinni osiągnąć w ciągu dwóch, trzech lat.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2vcg5a

Podziel się opinią

Share

d2vcg5a

d2vcg5a
Więcej tematów