Trwa ładowanie...
d40dssw
d40dssw

Muzeum Śląskie szuka ślubnych pamiątek

Oryginalne akcesoria weselne, ślubne stroje, dekoracje, zaproszenia, tablice witające nowożeńców, a nawet butelki po weselnej wódce - to przedmioty, które Muzeum Śląskie chce wypożyczyć od mieszkańców Górnego Śląska na potrzeby wystawy "Ach, co to był za ślub".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d40dssw

Wystawa, którą będzie można zwiedzać od 29 kwietnia do 4 lipca w katowickim muzeum, zaprezentuje obrzędy i zwyczaje weselne charakterystyczne dla środowiska miejskiego i wiejskiego Górnego Śląska w XIX i XX wieku.

- Temat zostanie potraktowany szeroko: od poznawania się młodych, narzeczeństwa, zaręczyn, poprzez ślub i ucztę weselną, przenosiny młodych na nowe gospodarstwo aż po świętowanie rocznic ślubu, czyli srebrnego i złotego wesela - powiedziała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

W związku z organizacją ekspozycji muzeum poszukuje fotografii, dokumentów oraz przedmiotów związanych z zaręczynami, weselem oraz świętowaniem srebrnych i złotych godów. Chodzi m.in. o akcesoria balowe, podarunki zaręczynowe i ślubne oraz kobiece i męskie stroje.

d40dssw

Wystawę mogą również wzbogacić ciekawe zaproszenia, telegramy z życzeniami dla nowożeńców, dekoracje samochodów ślubnych, butelki weselne, tablice powitalne oraz porcelana i szkło z okolicznościowymi napisami. Chodzi przede wszystkim o pamiątki sprzed wielu lat oraz przedmioty wyróżniające się oryginalnością.

Osoby zainteresowane przekazaniem swoich pamiątek na wystawę powinny telefonicznie lub osobiście skontaktować się z działem etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach do 10 kwietnia tego roku.

Podziel się opinią

Share

d40dssw

d40dssw
d40dssw
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów