PAP

Piotr Białczyk, 6 lutego 2021 17:39

Michael Carpenter ambasadorem USA w Polsce? Urzędnik przecina spekulacje

Tweetnij Komentuj

Od kilkunastu godzin w internecie krąży informacja, że Michael Carpenter miałby objąć funkcję ambasadora USA w Polsce. Sam urzędnik jednym wpisem podsycił spekulacje, żeby potem dosadnie skomentować całą sprawę.

Jako pierwszy możliwą nominację Carpentera ujawnił Robert Mazurek. "Jak słyszę, nowym ambasadorem USA w Polsce ma być Mike Carpenter. Pan ambasador jest specjalistą od Europy Środkowo-Wschodniej, pracuje dla Bidena od dawna. Aha, ma męża i dwoje dzieci" - napisał na Twitterze dziennikarz RMF FM.

Wpis został błyskawicznie usunięty, a sam redaktor tłumaczył, że pojawił się on na profilu omyłkowo. "A i tak bym usunął, jak wszystkie tweety nie o winie. Miłego wieczoru" - skomentował lakonicznie. Jednak machina spekulacji ruszyła - której Michael Carpenter nie omieszkał skomentować. "Wow, ilu nowych followersów z Polski. Witam serdecznie" - napisał na Twitterze były doradca (wtedy) wiceprezydenta Joe Bidena.

Dopiero w sobotę po południu urzędnik postanowił przeciąć wszelkie doniesienia. "Jestem głęboko poruszony napływem z Polski wiadomości ze słowami wsparcia, pozdrowienia oraz ciepłych życzeń. Jednak plotka, że miałbym zostać ambasadorem nie jest prawdziwa. Mam zamiar kontynuować pracę nad wzmocnieniem relacji polsko-amerykańskich, ale nie na tym stanowisku" - napisał Mike Carpenter.

Dzieci z ostrą białaczką bez szans na leczenie? Jest reakcja Ministerstwa Zdrowia po programie WP

Pokaż...

Michael Carpenter to jeden z najbliższych doradców Joe Bidena, który podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku bardzo chętnie udzielał się w polskich mediach. I to nie bez powodu, gdyż ma mieć on polskie korzenie. W trakcie wiceprezydenckiej kadencji Bidena to Carpenter stał za sukcesem w polityce zagranicznej.

Był także zastępcą sekretarza obrony ds. Rosji, Ukrainy, Eurazji i Bałkanów, a także dyrektorem ds. Rosji w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa za czasów prezydenta Baracka Obamy. Michael Carpenter - zgodnie z oficjalnym biogramem - pracował w ambasadach USA w Polsce, Słowenii i na Barbados.

- Nie sądzę, by jakość bilateralnej relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi ucierpiała, a współpraca osłabła. Joe Biden zawsze działał na rzecz wzmocnienia dialogu między naszymi państwami. Polska i Polonia w jego sercu mają specjalne miejsce - mówił w rozmowie z "DGP" Michael Carpenter.

19 stycznia 2021 roku swoją misję dyplomatyczną w Polsce zakończyła dotychczasowa ambasador USA Georgette Mosbacher. - Wnosiła siłę, wspierała. Pojawiła się w Polsce, gdy ja byłem konsulem w Krakowie. Później byliśmy jak bliźnięta . Zawsze mówiła: "Dokańczamy nawzajem za siebie zdania" - i tak rzeczywiście było. To była świetna współpraca - mówił w rozmowie z WP charge d'affaires Bix Aliu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .