Trwa ładowanie...
11-05-2006 15:15

MEN finansował ZSMP, Giertych: to się skończy!

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych powiedział, że Ministerstwo Edukacji Narodowej "nie będzie utrzymywać młodzieżówek partyjnych", oraz że wstrzymał dotację przyznaną przez resort Związkowi Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

Share
MEN finansował ZSMP, Giertych: to się skończy!Źródło: PAP
d253z8l

Według przewodniczącego ZSMP, posła SLD Bogusława Wontora, pieniądze które Związek otrzymuje z resortu edukacji, nie są dotacją na działalność organizacji, a dofinansowaniem konkretnych jej działań, np. obozów dla młodzieży z biednych rodzin.

Giertych powiedział, że Młodzież Wszechpolska z Ministerstwa Edukacji nie otrzymała ani złotówki. Tymczasem ZSMP w 2002 r. otrzymał 441 tys. zł, w 2003 r. - 371 tys. zł, w 2004 r. - 368 tys. zł, w 2005 r. - 477 tys. zł.

Można powiedzieć, że MEN przez ostatnie lata utrzymuje ZSMP (...). To się w dniu wczorajszym skończyło - podkreślił wicepremier. Według niego, środki przyznane w ostatnich latach Związkowi "na pewno można lepiej wykorzystać, niż na organizowanie obozów ZSMP".

d253z8l

Jak podał, przykładowo w 2002 r. na sfinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" otrzymała - 2,2 mln zł, ZHP - 1,6 mln zł, Caritas Polska - 1 mln zł, Polska Federacja Sportu Młodzieżowego - 500 tys. zł, a ZSMP - 441 tys. zł. W tym wszystkim nikt poza ZSMP nie budzi specjalnych kontrowersji. Tak samo jest w roku następnym, podobne organizacje, podobne kwoty - powiedział Giertych.

Zapowiedział, że będą przeprowadzone kontrole wykorzystania środków przyznanych przez MEN organizacjom na dofinansowanie ich działań. Pierwsze kontrole zostały już zarządzone - dodał.

Zdaniem Wontora, minister wykazał się niekompetencją, mówiąc że z pieniędzy MEN-u finansowana jest działalność związku. To nie są dotacje podmiotowe, lecz przedmiotowe. Jak każda organizacja, składamy wnioski o przyznanie dofinansowania na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i do tej pory ją dostawaliśmy.

Zaznaczył, że minister nie może zakazać żadnej organizacji ubiegania się o dofinansowanie akcji. Ocenił, że prawdopodobnie Giertych poleci urzędnikom odrzucać automatycznie wnioski kierowane do ministerstwa przez ZSMP.

d253z8l

Przewodniczący ZSMP tłumaczył ponadto, że brak dotacji nie będzie oznaczał mniejszych funduszy na funkcjonowanie organizacji, a jedynie mniej miejsc na letnich obozach dla dzieci z rodzin patologicznych lub z terenów byłych PGR-ów.

Wontor sprzeciwia się też nazywaniu ZSMP młodzieżówką partyjną.

Nie jest to organizacja związana z żadną partią. Poza tym ZSMP na scenie politycznej jest obecnie aktywny w znikomym stopniu. Pan minister myśli o nas jeszcze kategoriami PRL - podkreślił.

Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej to organizacja zrzeszająca osoby o poglądach lewicowych, w wieku 16-35 lat. Według statutu, krzewi wśród swoich członków postawy sportowej rywalizacji i wrażliwości społecznej. Powstała w 1976 r. z połączenia trzech organizacji młodzieżowych: Związku Młodzieży Wiejskiej, Związku Młodzieży Socjalistycznej i Socjalistycznego Związku Młodzieży Wojskowej. Do 1989 roku pełniła rolę młodzieżowej przybudówki PZPR, stanowiąc często pierwszy krok na drodze politycznej kariery w szeregach partii.

d253z8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d253z8l
d253z8l
Więcej tematów