Trwa ładowanie...
d3m7ne7

Mateusz Morawiecki o roli Polski w upadku muru berlińskiego

"Nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenie w Polsce w 1980 roku" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rocznicę upadku muru berlińskiego. Podkreślił, że "to Solidarność rozpoczęła podkopywać mur, także Berliński Mur".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dokładnie 30 lat temu upadł mur berliński
Dokładnie 30 lat temu upadł mur berliński (East News)
d3m7ne7

30 lat temu runął mur berliński. "W 1989 roku nie trzeba było być wizjonerem, by przewidzieć upadek muru berlińskiego. Od chwili, gdy w Polsce w czerwcowych wyborach 1989 roku komuniści otrzymali od Polaków czerwoną kartkę (a mimo tego dalej pozostali na boisku, jak się potem okazało, w roli faworyta), było kwestią czasu, kiedy upadnie mur, a potem ZSRS. Pozostała tylko kwestia, co dalej?" - napisał Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.

Podkreślił, że " ten dzień stał się symbolem upadku komunizmu w całej Europie. Inaczej niż w Polsce, gdzie komuniści zapewnili sobie miękkie lądowanie".

Morawiecki zaznaczył również, że nie byłoby upadku komunizmu w Europie, gdyby nie wydarzenie w Polsce w 1980 roku. "To 'Solidarność' rozpoczęła podkopywać mur, także mur berliński, który runął" - napisał.

d3m7ne7

Premier dodał także, że "w dawnym NRD zwolniono około 70 procent prokuratorów i sędziów z czasów komunistycznych,a w Polsce nas pozostawiono niemal wszystkich". "Dziś, po latach, wiadomo jak bardzo przydała się Niemcom weryfikacja komunistycznego aparatu wymiaru sprawiedliwości. U źródeł innej drogi III RP stało przyzwolenie na silną i rosnącą w pierwszej dekadzie wolnej Polski rolę postkomunistów. Tych samych, którym dziś zdarza się pouczać naród w kwestiach demokracji" - zakończył swój wpis.

Pokazaliśmy politykowi wpis premiera o Lewandowskim. Kamiński: coś jednak nas łączy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3m7ne7

Podziel się opinią

Share

d3m7ne7

d3m7ne7
Więcej tematów