Trwa ładowanie...
d2puwpt
d2puwpt

Masówki przed kopalniami na Śląsku. Czy dojdzie do strajku całej branży?

W prawie wszystkich kopalniach na Śląsku reaktywowano komitety protestacyjno-strajkowe. Ma to związek z niewypełnieniem rządowych obietnic, o których w styczniu mówiła premier. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, możliwy jest strajk całej branży górniczej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2puwpt

- Trzeba załogę informować, że nie jest tak piękna sytuacja, jak było publicznie przedstawione. Musimy być czujni - mówi Wirtualnej Polsce przewodniczący Solidarności w kopalni Bielszowice Grzegorz Kuźnicki. Dlatego wznowiono działalność komitetów protestacyjno-strajkowych.

- Jest masakra, nie ma przyszłości. Po styczniowych ustaleniach wszystko miało być "na cacy", ale jest jeszcze gorzej. Nie wiemy, kiedy i jak mamy działać – przekazali górnicy reporterom Wirtualnej Polski.

Z informacji przekazanych przez stronę związkową wynika, że do tej pory zrealizowano zaledwie 30 proc. porozumień zawartych w styczniu.

d2puwpt

- Kopaczowa mówiła o spółce, która miała ratować całą branżę. Nowa Kopania Węglowa była wtedy superprojektem. Teraz jest superklęską. Jeśli nie będzie sposobu na poprawę naszej sytuacji, wyjdziemy na ulicę. Już ostatecznie – mówią górnicy na Halembie.

Jak mówią związkowcy, w październiku rozpocznie się pogotowie strajkowe we wszystkich spółkach górniczych i prawdopodobnie także w innych branżach w naszym regionie. Również w październiku ma zostać zorganizowana akcja protestacyjna w Warszawie, jednak decyzje w sprawie dokładnego terminu i charakteru protestu nie zostały jeszcze podjęte.

- Atmosfera na masówkach jest bardzo gorąca. Nawet ludzie, którzy przebywają na urlopach przychodzą na kopalnie, żeby w nich uczestniczyć. Rozmawiamy zarówno o stanie realizacji porozumienia z 17 stycznia dla całej branży, jak i o sytuacji naszej kopalni – mówi Stanisław Kłysz, szef Solidarności w kopalni Brzeszcze oraz wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2puwpt

Podziel się opinią

Share
d2puwpt
d2puwpt
Więcej tematów