Trwa ładowanie...
d34vue8

Małopolski KOD krytykuje arcybiskupa. "Jędraszewski prowadzi dialog z Kaczyńskim"

"Arcybiskup Marek Jędraszewski pełniąc swoją funkcję, nie może siać nienawiści i piętnować mniejszości" - pisze w liście małopolski Komitet Obrony Demokracji. Organizacja krytykuje postawę duchownego oraz odnosi się do jego niedawnego listu pasterskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków. Arcybiskup Marek Jędraszewski (zdj. arch.)
Kraków. Arcybiskup Marek Jędraszewski (zdj. arch.) (PAP, Fot: Łukasz Gągulski)
d34vue8

Przypomnijmy: arcybiskup Marek Jędraszewski w liście "Totus Tuus: Modlitewny maraton za Kościół i Ojczyznę" przestrzegał przed radykalnym odrzuceniem Boga, któremu może dać początek "ideologia gender". Według duchownego w ten sposób dochodzi do łamania sumień. "Wyraźnie to nam przypomina totalitarne czasy PRL-u, gdy awanse społeczne były zagwarantowane jedynie dla członków komunistycznej partii, a osoby wierzące były traktowane jako obywatele drugiej kategorii" - pisał w liście.

Teraz na jego pasterski apel odpowiada regionalny oddział KOD. "Zawarte w liście porównanie postulatów równouprawnienia tych osób do narzucania komunistycznej ideologii przez totalitarne państwo z czasów PRL wykracza daleko poza katalog środków retorycznych dopuszczalnych w publicznej debacie" - napisano w oświadczeniu.

Organizacja przypomina także słowa duchownego o "tęczowej zarazie" wypowiedziane w Bazylice Mariackiej w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. "Słowa w ustach duchownego Kościoła, który głosi miłość bliźniego i troskę o słabszych, nie tylko budzą zdumienie, ale przede wszystkim przyczyniają się do tworzenia atmosfery nienawiści, dając moralne przyzwolenie na akty agresji. Stąd już tylko krok do społecznej przemocy, której przerażające przykłady znamy z historii XX wieku" - stwierdzają sygnatariusze listu.

d34vue8

Koalicja Polska. Paweł Kukiz skonfrontowany z wpisami internautów

Małopolscy aktywiści Komitetu Obrony Demokracji zarzucają Jędraszewskiemu, że aktywnie włącza się w kampanię wyborczą "prowadząc dialog programowy z Jarosławem Kaczyńskim". Organizacja stwierdza, że łamie przez to zasadę autonomii, wikłając Kościół w walkę polityczną wbrew jego misji. "Pogłębiając podziały, działa na szkodę narodu. Kościół korzysta w Polsce z wielu przywilejów finansowanych z podatków, na które składają się osoby wierzące i niewierzące" - przekonują autorzy listu.

Oświadczenie zostanie przekazane krakowskiej Kurii, Nuncjuszowi Apostolskiemu abp. Salvatore Pennacchiovi oraz Papieżowi Franciszkowi.

d34vue8

Arcybiskup Marek Jędraszewski. Kim jest duchowny?

Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam Paetz złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

Arcybiskup Jędraszewski od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34vue8

Podziel się opinią

Share

d34vue8

d34vue8
Więcej tematów