Trwa ładowanie...

Małopolscy kierowcy na cenzurowanym. Czy nagrywanie wykroczeń to dobry sposób na piratów?

Kierowcy jeżdżący po Krakowie, nierzadko z rejestracjami powiatów sąsiadujących ze stolicą Małopolski, są już legendarni. Na ich temat powstały piosenki i wiersze, a nawet mają swoje miejsce we współczesnej literaturze. W kontrze do niewłaściwego stylu jazdy powstała również grupa, która nagrywa wszystkie dokonania piratów drogowych. Pierwsze efekty już widać, ale czy jest to właściwy sposób nauki jazdy?

Share
Małopolscy kierowcy na cenzurowanym. Czy nagrywanie wykroczeń to dobry sposób na piratów?
Źródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
dpywgze

Dzięki akcji policji i zaangażowaniu mieszkańców Krakowa, od początku roku udało się zarejestrować ponad 850 sytuacji, kiedy agresywny kierowca łamał przepisy.

Wśród najczęstszych przewinień, które udało się nagrać są: zajeżdżanie drogi, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, przejeżdżanie na czerwonym świetle czy nieprawidłowe parkowanie.

- Policjanci nie tylko analizują przesyłane nagrania, ale sami przeszukują zasoby internetu pod kątem ujawniania i identyfikowania osób oraz miejsc mogących mieć związek z celowym naruszaniem przepisów ruchu drogowego, np. organizacją nielegalnych wyścigów - przekazała Elżbieta Znachowska z małopolskiej policji.

dpywgze

Jak informują policjanci, około 2/3 spraw kończy się nałożeniem na sprawców mandatów karnych lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

- Odstąpienie od ukarania osób, które naruszały przepisy ruchu drogowego, ma miejsce bardzo rzadko. Zwykle są to sytuacje, kiedy materiały wideo są bardzo złej jakości - dodaje Znachowska.

Samo nagrywanie budzi u kierowców ambiwalentne uczucia. Z jednej strony chcą czuć się bezpiecznie na ulicy. Z drugiej, nie chcą, by ktoś na nich donosił.

- Wszędzie kamery, więc mają na ciebie haka. Czasami się przytrafi złamać prawo, ale nie jesteśmy w niedzielnej szkółce, by w ten sposób uczyć się jeździć - słyszymy od kierowców.

Gdy pytaliśmy kierowców w okolicy szkół czy przedszkoli, wszyscy jednogłośnie potwierdzili potrzebę wywierania wpływu na piratów drogowych, aby zaczęli jeździć przepisowo.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dpywgze

Podziel się opinią

Share
dpywgze
dpywgze
Więcej tematów