Trwa ładowanie...
d34nyh4

Magdalena Ogórek: melduję wykonanie zadania

Syn nazistowskiego gubernatora zwrócił Polsce zrabowane dzieła. Przyczyniła się do tego Magdalena Ogórek. Wydarzeniem chwali się na Twitterze i pisze: "Melduję wykonanie zadania".

Share
d34nyh4

78-letni Horst Wächter, pochodzący z Austrii, zwrócił w weekend trzy dzieła sztuki, które w trakcie II wojny światowej jego rodzina zrabowała z Krakowa. Wächter jest synem gubernatora dystryktu krakowskiego Generalnej Guberni Otto von Wächtera. To na rozkaz Wächtera założono getto dla ludności żydowskiej w Krakowie. W roku 1945 zbiegł do Włoch. Pod nazwiskiem Otto Reinhardt ukrywał się w Rzymie, w katolickim kolegium, gdzie zmarł. Uniknął postawienia za zbrodnie przed sądem w procesach norymberskich.

Odzyskane dzieła to pochodząca z XVIII w. mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, akwarela Julii Potockiej (przedstawiającej Pałac Potockich pod Baranami) i rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu.

d34nyh4

Na ślad dzieł Ogórek wpadła, pisząc pracę na temat Otto von Wächtera.

Magdalena Ogórek mocno angażuje się w temat odzyskiwania dzieł sztuki. Na początku tego roku zadebiutowała na antenie Polskiego Radia 24 w roli prowadzącej audycję "Utracone, Odzyskane". Każdy odcinek audycji będzie dotyczył dzieła sztuki lub jednej sytuacji z historii Polski, związanej z utratą dzieła sztuki.

Magdalena Ogórek jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, w 2015 roku kandydowała na urząd prezydenta RP z ramienia Lewicy.

d34nyh4

Podziel się opinią

Share
d34nyh4
d34nyh4
Więcej tematów