WP

Macierewicz likwidatorem WSI

Premier Jarosław Kaczyński potwierdził, że Antoni Macierewicz zajmie się likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Macierewicz likwidatorem WSI
(PAP)
WP

Chociaż podpisu pod dokumentami jeszcze nie ma, mogę powiedzieć, że ta decyzja została podjęta - powiedział premier w rozmowie z TVN 24. Jak przyznał, rozważał kandydaturę Macierewicza na to stanowisko jeszcze przed objęciem funkcji szefa rządu. Nie sądziłem, że będę premierem, a już uważałem, że to jest bardzo poważny kandydat - dodał J. Kaczyński.

Jak wcześniej poinformował rzecznik rządu Jan Dziedziczak, jest bardzo prawdopodobne, że Macierewicz zostanie powołany w piątek.

O tym, że Macierewicz zostanie likwidatorem WSI lub organizatorem nowych służb media donosiły od dwóch tygodni. W ubiegły piątek premier Jarosław Kaczyński powiedział w TVP1, że nie znalazł dotąd nikogo, kto potrafiłby równie dobrze jak on pełnić funkcję pełnomocnika ds. organizacji służb, które powstaną po likwidacji WSI.

WP

Sprzeciw wobec kandydatury Macierewicza zgłaszała opozycja, a także jeden z koalicjantów PiS - LPR, której Macierewicz był członkiem.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała jednak, że z powodu śledztw prowadzonych przez prokuraturę i ABW, a dotyczących przecieków z komisji ds. PKN Orlen, w przypadku objęcia stanowiska likwidatora służb specjalnych, Macierewicz mógłby mieć kłopot z dostępem do informacji niejawnych.

Macierewicz zapewnił jednak, że "nie ma żadnego problemu z dopuszczeniem do informacji niejawnych". Dodał, że jego certyfikat jest ważny do listopada lub grudnia 2007 r.

Antoni Macierewicz urodził się w 1948 roku. Jest absolwentem Wydział Historii UW. Był aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych 1968.

WP

Organizował pomoc dla robotników Radomia poszkodowanych w 1976 r., był współzałożycielem KOR-u, następnie działał w NSZZ "S" Regionu Mazowsze. Działał w ZChN, ROP, obecnie jest prezesem Ruchu Katolicko-Narodowego.

Jako szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 roku ujawnił listy polityków, figurujących w archiwach resortu jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. W wyniku tzw. "nocy teczek" rząd Olszewskiego upadł.

Macierewicz był posłem I, III i IV kadencji. W poprzedniej kadencji był członkiem sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen.

WSI przestaną istnieć 30 września tego roku. 1 października zaczną zaś działać Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP