ycipk-41qsa0

Macierewicz likwidatorem WSI

Premier Jarosław Kaczyński potwierdził, że Antoni Macierewicz zajmie się likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Macierewicz likwidatorem WSI
(PAP)
ycipk-41qsa0

Chociaż podpisu pod dokumentami jeszcze nie ma, mogę powiedzieć, że ta decyzja została podjęta - powiedział premier w rozmowie z TVN 24. Jak przyznał, rozważał kandydaturę Macierewicza na to stanowisko jeszcze przed objęciem funkcji szefa rządu. Nie sądziłem, że będę premierem, a już uważałem, że to jest bardzo poważny kandydat - dodał J. Kaczyński.

Jak wcześniej poinformował rzecznik rządu Jan Dziedziczak, jest bardzo prawdopodobne, że Macierewicz zostanie powołany w piątek.

O tym, że Macierewicz zostanie likwidatorem WSI lub organizatorem nowych służb media donosiły od dwóch tygodni. W ubiegły piątek premier Jarosław Kaczyński powiedział w TVP1, że nie znalazł dotąd nikogo, kto potrafiłby równie dobrze jak on pełnić funkcję pełnomocnika ds. organizacji służb, które powstaną po likwidacji WSI.

ycipk-41qsa0

Sprzeciw wobec kandydatury Macierewicza zgłaszała opozycja, a także jeden z koalicjantów PiS - LPR, której Macierewicz był członkiem.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała jednak, że z powodu śledztw prowadzonych przez prokuraturę i ABW, a dotyczących przecieków z komisji ds. PKN Orlen, w przypadku objęcia stanowiska likwidatora służb specjalnych, Macierewicz mógłby mieć kłopot z dostępem do informacji niejawnych.

Macierewicz zapewnił jednak, że "nie ma żadnego problemu z dopuszczeniem do informacji niejawnych". Dodał, że jego certyfikat jest ważny do listopada lub grudnia 2007 r.

Antoni Macierewicz urodził się w 1948 roku. Jest absolwentem Wydział Historii UW. Był aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych 1968.

ycipk-41qsa0

Organizował pomoc dla robotników Radomia poszkodowanych w 1976 r., był współzałożycielem KOR-u, następnie działał w NSZZ "S" Regionu Mazowsze. Działał w ZChN, ROP, obecnie jest prezesem Ruchu Katolicko-Narodowego.

Jako szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 roku ujawnił listy polityków, figurujących w archiwach resortu jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. W wyniku tzw. "nocy teczek" rząd Olszewskiego upadł.

Macierewicz był posłem I, III i IV kadencji. W poprzedniej kadencji był członkiem sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen.

WSI przestaną istnieć 30 września tego roku. 1 października zaczną zaś działać Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).

ycipk-41qsa0
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41qsa0

ycipk-41qsa0
ycipk-41qsa0