Trwa ładowanie...
d2ma5vj

Lepper: nie poprzemy podwyższenia podatków dla twórców

Szef Samoobrony, wicepremier Andrzej Lepper zapowiedział w Lublinie, że jego ugrupowanie nie poprze rządowych propozycji obniżenia kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Jego zdaniem, potrzebne są rozmowy ze środowiskami, których te zmiany ewentualnie miałyby dotknąć.

Share
d2ma5vj

Rząd zapowiada obniżenie w latach 2007-2008 kosztów uzysku dla twórców i naukowców z 50% do 20% i z 20% do 10%. Stawki te zależą od typu umowy, 50% koszty uzysku przysługują w przypadku umów o przeniesienie majątkowych praw autorskich, 20% - zwykłych umów o dzieło.

Środowiska twórcze oprotestowały rządowy projekt. Prezydent Lech Kaczyński po czwartkowym spotkaniu ze środowiskiem twórczym określił projekt jako wysoce ryzykowny; zasugerował też możliwość zawetowania takich rozwiązań ustawowych. W piątek prezydent zapowiedział, że zorganizuje spotkanie premiera i minister finansów ze środowiskami twórczymi w tej sprawie.

My na pewno w Sejmie za tym głosować nie będziemy. Nas umowa (koalicyjna) w tym punkcie nie wiąże. Jesteśmy, tak jak pan prezydent, przeciwni temu - oświadczył Lepper.

W ogóle podwyżki podatków nie są przewidziane w naszym programie i również w programie PiS - państwa solidarnego i państwa solidaryzującego się z potrzebującymi i najuboższymi. Uważamy, że podwyższania wszystkie są niezgodne z naszym programem - dodał wicepremier.

d2ma5vj

Lepper podkreślił konieczność prowadzenia rozmów przedstawicieli rządu ze środowiskami twórczymi w tej sprawie. Jego zdaniem, są też potrzebne rozmowy z górnikami, którzy zapowiedzieli protest w połowie czerwca.

Trzeba z ludźmi rozmawiać, a nie uważać, że tylko ja mam rację i koniec. Jesteśmy przeciwni stawianiu sprawy tak, że z każdym problemem sobie poradzimy, a jeżeli nie będziemy mieć argumentów, to użyjemy argumentu siły. Ja nie mówię, że ktoś chce to stosować, natomiast wypowiedzi niektóre odbierane są źle i my nie będziemy popierać straszenia społeczeństwa - powiedział.

Absolutnie nie wchodzi to w grę, nawet kosztem tego, że gdyby do tego doszło, gdyby była spowodowana krzywda ludziom, to my w takim układzie w koalicji nie będziemy - oświadczył lider Samoobrony.

Jak podkreślił, "jeżeli nie będzie rozmów z ludźmi, nie będzie dialogu i porozumienia, to na pewno nie z nami takie sprawy i załatwiane w taki sposób".

d2ma5vj

Pytany o przygotowania do wyborów samorządowych Lepper powiedział, że Samoobrona pójdzie pod własnym szyldem w wyborach do sejmików wojewódzkich i liczy na lepszy wynik, niż cztery lata temu, kiedy wprowadziła do sejmików ponad 100 radnych. Ten wynik powinien być poprawiony. Wynik w granicach 20 procent będzie dla nas dobrym - powiedział.

Samoobrona wystawi też swoich kandydatów na wójtów i burmistrzów. Co do prezydentów dużych miast, zobaczymy, czy to będą kandydaci tylko nasi, czy będzie to kandydat wspólny i niekoniecznie z PiS- em i z LPR, bo może być inny układ, lokalny - zaznaczył Lepper.

Lepper brał w Lublinie udział w wojewódzkim kongresie sprawozdawczo-wyborczym partii. Obrady były zamknięte dla mediów. Na zjeździe wybrano członków rady wojewódzkiej Samoobrony. Rada spośród siebie wybierze władze tej partii w regionie - przewodniczącego, zastępców, sekretarza i skarbnika. Jak zaznaczył Lepper, wybór ten dokona się w najbliższych dniach.

d2ma5vj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ma5vj
d2ma5vj
Więcej tematów