Lech Wałęsa: z Polski i Niemiec trzeba stworzyć jedno państwo

"Świat jest źle zorganizowany. ONZ, NATO i Rada Europy to idee starej epoki. Powinniśmy rozszerzać struktury ekonomiczne i stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa" - radio RMF FM przytacza słowa b. prezydenta Lecha Wałęsy, wypowiedziane w wywiadzie dla rosyjskiej agencji ITAR-TASS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa (WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)

Agencja ITAR-TASS przeprowadziła wywiad w związku z planowanym w Warszawie 21-23 października spotkaniem laureatów pokojowej nagrody Nobla.

Lech Wałęsa stwierdził, że globalizacja wymaga utworzenia innych programów i struktur. Przyznał, że podczas podróży po świecie stara się przekonać ludzi do dyskusji nad nowym porządkiem świata. "Tak daleko doszliśmy w ramach technicznej modernizacji, że już nie mieścimy się w naszych krajach. Musimy rozszerzyć ekonomiczne, obronne i różne inne struktury, stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa" - zaproponował były prezydent.

Według Wałęsy Europie może obecnie zagrażać "brak zgody, społeczne konflikty i różnice zdań dotyczące systemów podatkowych, ochrony zdrowia i systemu emerytalnego". "Kraje są w różnym położeniu. Nierówno się rozwijają i z tego powodu trudno się zjednoczyć. Powinniśmy stopniowo planować, co powinniśmy wyrównać w tym roku, co w następnym" - stwierdził.

Pytany o stosunki polsko-rosyjskie, Wałęsa ocenił, że "nie można ich nazwać dobrymi". Jego zdaniem te relacje zmienią się dopiero wtedy, gdy Rosja - tak jak wcześniej Niemcy - przyzna się do wszystkich złych rzeczy, które zrobiła Polsce. "Należy raz na zawsze powiedzieć, co kto komu złego zrobił i postawić kropkę. Póki tego nie zrobimy, rana się nie zagoi" - powiedział. Dodał, że jedną ze spraw, które utrudniają relacje Polski i Rosji jest obecnie katastrofa smoleńska.

Źródło: RMF FM

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.