PAP

Bartosz Kołodziejczyk, 31 lipca 2020 15:24

Lech Kaczyński będzie uwieczniony na banknocie. Jest plan NBP

Tweetnij Komentuj

Lech Kaczyński zostanie uwieczniony na banknocie - tak wynika z planu emisji banknotów i monet NBP na rok 2021. Były prezydent znajdzie się na banknocie o nominale 20 złotych.

Plotka stała się prawdą. Prezydent Lech Kaczyński, który tragicznie zginął w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem w 2010 roku zostanie uwieczniony na banknocie.

Lech Kaczyński znajdzie się na banknocie

Z planu emisji banknotów i monet NBP na 2021 rok wynika, że będzie to banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych. Temat banknotu brzmi "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem". Szacowana wielkość emisji wyniesie około 60 tysięcy egzemplarzy, a do obiegu wejdzie ona w listopadzie 2021 roku.

To my, jako Wirtualna Polska, pierwsi informowaliśmy o planach umieszczenia wizerunku prezydenta Lecha Kaczyńskiego na banknocie. Jak ustaliła reporterka Magda Mieśnik, był to pomysł polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić tragicznie zmarłego prezydenta.

Zobacz też: "Oni są niesamowici". Piękne słowa o Powstańcach

Pokaż...

Lech Kaczyński na banknocie. To pomysł polityków PiS

- Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie - mówiła w styczniu 2020 roku Ewa Cicholska z PiS.

Umieszczenie wizerunku zmarłego w katastrofie prezydenta popierała też posłanka Barbara Dziuk. - Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy - tłumaczyła.

Lech Kaczyński na banknocie, monecie i wielu pomnikach

Warto przypomnieć, że Lech Kaczyński znalazł się już na srebrnej monecie, która wybita została w 2010 roku. Miała ona upamiętniać tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.

Z danych na styczeń 2020 roku wynika, że prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu poświęcono 143 tablice, głazy pamiątkowe oraz pomniki.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl . Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Tagi: lech kaczyński nbp

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .