Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
27-08-2003 (06:10)

Łagodni dla sadystów

Wprawdzie od kilku lat rośnie liczba
skazanych za okrucieństwo wobec zwierząt, jednak sądy rzadko
orzekają kary bezwzględnego więzienia - pisze "Gazeta Wyborcza".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Według krakowskiej sędzi, Jadwigi Osuchowej, wszystko zależy od tego, czy dany prokurator lub sędzia jest wrażliwy na cierpienia zwierząt.

Bywa i tak, że policjanci chcą wyperswadować zgłoszenie przestępstwa osobie, która do nich trafi - twierdzi Jadwiga Osuchowa, która kieruje też Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Podkreśla ona, że kiedyś tylko inspektorzy ochrony zwierząt zbierali dowody i zeznania, dziś natomiast wiele zależy od policji, która ma na głowie setki innych obowiązków.

Często przyczyną umorzeń spraw o znęcanie się nad zwierzętami jest, jak się to określa, "znikoma szkodliwość społeczna". To sygnał, że dzieje się coś złego. Brak kary to przyzwolenie na patologię - powiedział "GW" Filip Barche z warszawskiego stowarzyszenia Empatia, który od lat stara się zwalczać okrucieństwo wobec zwierząt.

Psycholog Ryszard Kulik podkreśla w komentarzu dla "Gazety", że agresja ma wspólne podłoże, niezależnie, kogo dotyczy. Ktoś, kto znęca się nad zwierzęciem, w innych sytuacjach może takie zachowania przenieść na ludzi - uważa Kulik. Jego zdaniem jednak lepszym pomysłem niż wsadzanie do więzienia byłaby praca na rzecz schronisk dla zwierząt.

Więcej: Gazeta Wyborcza - Za niskie kary za znęcanie się nad zwierzętami

Polub WP Wiadomości