Trwa ładowanie...

Kulisy rozmów ws. migracji. "Polska groziła zerwaniem szczytu"

Po niemal 9. godzinach obrad, około 4:30 rano w piątek przywódcy krajów Unii przyjęli wspólne wnioski ws. polityki migracyjnej. Jak się okazuje, nie obyło się bez dramatycznych momentów. Polska była gotowa zerwać szczyt.
Share
Głównym tematem szczytu, który odbył się w Brukseli, była unijna polityka migracyjna.
Głównym tematem szczytu, który odbył się w Brukseli, była unijna polityka migracyjna.Źródło: East News
d5ixv45

- Po intensywnej dyskusji nad największym, być może, wyzwaniem unijnym, mamy porozumienie - powiedziała reporterom niemiecka kanclerz tuż po wschodzie słońca. Angela Merkel znajdowała się pod wielką presją koalicyjnego partnera Horsta Seehofera, który domagał się od niej rozwiązań w polityce migracyjnej do końca czerwca. W przeciwnym razie - jako minister spraw wewnętrznych - zamknie granice przed migrantami.

Dyskusja nad założeniami polityki migracyjnej zaczęła się krótko po ósmej wieczorem. Przez długie godziny, spierali się. - To była długa i ostra dyskusja, wciąż patrzymy inaczej na wiele kwestii - powiedział kanclerz Austrii, Sebastian Kurz.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Polska nie chciała się zgodzić na część zapisów. Nasza delegacja wysyłała sygnały, że gotowa jest zerwać szczyt.

d5ixv45

O co chodziło?

Sytuacja zaostrzyła się, gdy szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił propozycję kompromisu, która wychodziła naprzeciw Włochom, ale była nie do przyjęcia dla Polski i Grupy Wyszehradzkiej, bo nie zaznaczono w niej, że relokacja ma być dobrowolna.

Z informacji RMF FM wynika, że gdyby taki zapis został przyjęty, to byłoby to równoznaczne z wymuszeniem przyjmowania uchodźców, nawet bardziej drastycznym, niż to forsowane do tej pory w reformie azylowej, która "obowiązkowość" relokacji przewidywała tylko w "sytuacji kryzysowej".

Po wielu rozmowach dopiero nad ranem uzgodniono kompromis.

d5ixv45

Zobacz także: Syryjscy uchodźcy w Jordanii. Życie jest silniejsze od wojny

- Stanowisko Polski jest od dzisiaj w nocy stanowiskiem Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli. Jak podkreślił, wnioski wypracowane podczas szczytu UE są korzystne dla Polski.

Morawiecki powiedział dziennikarzom, że polska strona "powstrzymała dwuletnią, silną presję ze strony wielu państw". - Zdołaliśmy zabezpieczyć jedność naszego regionu.Ta jedność dzisiaj w nocy bardzo mocno się przydała, ponieważ mówiliśmy jednym głosem - opowiadał premier.

d5ixv45

Zobacz także: Pierwszy dzień wakacji. Sprawdzamy jak Polacy wypoczywają nad Bałtykiem

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d5ixv45

Podziel się opinią

Share
d5ixv45
d5ixv45
Więcej tematów