paweł kukiz
09-02-2017 (07:45)

Kukiz: to nie polityka, tylko koryto i żłobstwo

Dzisiaj w Kukiz’15 odbędzie się głosowanie dotyczące ustaleń z zewnętrznymi podmiotami - powiedział w czwartek w Porannej rozmowie RMF FM lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - To nie polityka tylko koryto i żłobstwo – ocenił aktualną sytuację polityczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kukiz: to nie polityka, tylko koryto i żłobstwo
(WP)

Poseł Kukiz na początku rozmowy z dziennikarzem RMF FM Robertem Mazurkiem żartował, że nie jest mu żal, że nie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zaznaczył też, że ustrój w Niemczech jest stabilny – i w przeciągu 20-30 lat udało się zrestrukturyzować górnictwo. W Polsce zdaniem Kukiza wymaga ono reformy, która powinna być rozciągnięta w czasie. W tym mogłyby pomóc Niemcy, jednak nie niszcząc gospodarki Śląska, Polski.

Kukiz ocenił również działania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej. - Jestem zwolennikiem UE, ale w kształcie Europy ojczyzn. Unia Europejska nie jest demokratyczna, przypomina Związek Sowiecki. Tusk wyżej stawia interesy UE, to kosmopolita – powiedział Kukiz.

Przewodniczący Kukiz'15 zadeklarował, że jeśli będą ustalenia z zewnętrznymi podmiotami politycznymi, Kukiz’15 będzie głosować wspólnie po wcześniejszym przedyskutowaniu tematu. Przyznał, że jeszcze w czwartek zrobi takie głosowanie. - Dzisiaj zrobię głosowanie w klubie, będę się domagał od marszałka Kuchcińskiego ukarania finansowo posłów blokujących mównicę - powiedział. - Jestem przeciwnikiem zwalniania marszałków i eskalowania sporu na tym poziomie na zasadzie rewanżyzmu - dodał.

Odniósł się również do doniesień ws. reprywatyzacji w Warszawie. Powiedział, że problemy dotyczą nie tylko stolicy, ale całego kraju. - Od dawna optujemy za powołaniem specjalnej sejmowej komisji śledczej w tym zakresie – zaznaczył. - To są potężne wałki, to jest potężna krzywda - zaznaczył.

Jego zdaniem odpowiedzialność polityczna to żadna odpowiedzialność. – Powinna być odpowiedzialność karno-skarbowa. Urzędnik powinien być karany w sposób szczególny, na zasadzie prewencji, czyli zapewnienia straszaka dla kolejnych urzędników, którzy mieliby zamiar oszukać obywateli – powiedział Kukiz.

Podkreślił też, że ten, kto nadzoruje urzędników, również powinien ponosić odpowiedzialność, czyli jeżeli podwładny Hanny Gronkiewicz-Waltz dokonał czynu korupcyjnego, to powinny znaleźć się przepisy, które ją ocenią za zły nadzór.

Kukiz powiedział także, że w sprawie ustawy metropolitalnej nie zapytano tych bezpośrednio zainteresowanych, czyli obywateli.

Odniósł się również do zmian w wojsku, dymisji żołnierzy. - Trudno w tej atmosferze o wojsku rozmawiać poważnie. (…) To jest sytuacja zupełnie niepoważna, tak niepoważna, że niebezpieczna – zaznaczył.

Skomentował także relacje z Prawem i Sprawiedliwością. - PiS absolutnie naszych propozycji nie przyjmuje, nie słucha. (…) PiS odrzuca wszystko, co niepisowskie, mimo że coś jest w dobrej wierze – powiedział Kukiz. - Nasze poprawki są często odrzucane, a Senat daje je jako swoje, pisowskie – dodał. - To nie polityka, tylko koryto i żłobstwo – podkreślił.

Polub WP Wiadomości