Kto zepsuł szczepionki dla dzieci?

Szczepionkę Euvax B z wycofanej przed kilkoma dniami serii otrzymało niemal 100 tys. dzieci – ustaliła "Rzeczpospolita". Źle przechowywane preparaty są trucizną. Ale raczej nie podano ich dzieciom. Prawdopodobnie większość preparatów była w całkowitym porządku. Tylko niektóre się zepsuły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto zepsuł szczepionki dla dzieci?
(Thinkstockphotos)

Zgodnie z przepisami po odkryciu zepsutych preparatów należy wycofać całą serię. Dlatego jak - zauważa "Rz" - jest duża szansa, że nikt ich nie podał dzieciom.

A zepsuta szczepionka jest niebezpieczna. – Wszystko, co jest zepsute, szkodzi. Tak jak można mieć kłopoty ze zdrowiem po zjedzeniu zepsutego jogurtu, tak samo po szczepionce – mówi dr Magdalena Hurkacz, farmakolog kliniczny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Tydzień temu Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obiegu dwie serie szczepionek dla dzieci Euvax B przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i Tripacel, szczepionki na błonicę, krztusiec i tężec.

Szczepionki zostały wycofane po tym, jak w jednej z krakowskich przychodni zauważono, że w czterech fiolkach szczepionka ma niejednorodny skład. Wpłynąć na to mogły złe warunki przechowywania preparatów.

Przedstawiciel producenta Euvaxu B, koreańskiej firmy LG Life Sciences, tłumaczy "Rz", że firma posiada dokumenty świadczące o tym, iż szczepionka opuściła jej magazyny w dobrym stanie. Także sanepid jest przekonany, że do uszkodzenia nie doszło w jego magazynach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zawiodła krakowska przychodnia, gdzie szczepionki przechowywane były w zwykłej lodówce kuchennej.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.