Krzysztof Skowroński konferansjerem PiS

Konferencję prasową, na której Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swojego kandydata na premiera, poprowadził Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Czy Skowroński przekroczył granice dopuszczalnego zaangażowania dziennikarzy w politykę? - zastanawiają się media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Profesor Piotr Gliński i Krzysztof Skowroński
Profesor Piotr Gliński i Krzysztof Skowroński (PAP, Fot: Radek Pietruszka)

- Prowadzenie konferencji PiS przez Krzysztof Skowrońskiego to wizerunkowo duży błąd - ocenił profesor Maciej Mrozowski, medioznawca. - Konferencję powinien był poprowadzić ktoś, kto nie zajmuje w SDP tak eksponowanego stanowiska - dodaje.

Mrozowski, nie widzi natomiast nic złego w tym, aby udostępnić siedzibę SDP na cele przeprowadzenia konferencji. - Rozumiem intencję PiS, który wystawiając na kandydata na premiera ponadpartyjnego eksperta, zadbał o organizację konferencji na neutralnym gruncie - mówi medioznawca.

Skowroński tłumaczy swoją rolę na konferencji

W wydanym w oświadczeniu Krzysztof Skowroński napisał, że zgodził się na poprowadzenie konferencji prasowej PiS, dlatego że odbywała się ona w budynku SDP oraz, dlatego że "SDP-owi zależy na tym, by ważne debaty, ważne deklaracje i ważne zdarzenia miały miejsce przy ulicy Foksal 3".

"Jeśli w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich odbywać się będą ważne i istotne konferencje, to niezależnie od barwy partyjnej gości, mogę w nich pełnić rolę gospodarza" - oświadczył Skowroński. Dodał, że "zgoda na prowadzenie konferencji nie wiązała się z żadną partyjną transakcją" i prowadzenie konferencji prasowej "nie jest aktem bezpośredniego zaangażowania w działalność polityczną i partyjną". "Nie ma w tym konfliktu interesu. SDP ma być ważnym miejscem debaty publicznej" - napisał szef SDP.

  1. punkt Kodeksu Etyki Dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, głosi: "Angażowanie się dziennikarzy w bezpośrednią działalność polityczną i partyjną jest również przejawem konfliktu interesów i należy wykluczyć podejmowanie takich zajęć oraz pełnienie funkcji w administracji publicznej i w organizacjach politycznych".

Równo tydzień temu szef SDP poprowadził debatę ekonomistów, też przygotowaną przez PiS.

Krzysztof Skowroński były dyrektor Programu III Polskiego Radia, obecnie jest właścicielem Radia Wnet.

Polub WP Wiadomości