Trwa ładowanie...

Kryzys wokół zboża. Premier Ukrainy ma propozycję m.in. dla Polski

Ukraiński premier Denys Szmyhal zaproponował Polsce, Węgrom i Słowacji "kompromisowy" scenariusz ws. eksportu zboża. Zapowiedział, że jeżeli Polska i Węgry nie zgodzą się na potencjalne działania ustalone z Komisją Europejską, Ukraina wprowadzi zakaz importu niektórych towarów z tych krajów.

Premier Ukrainy Denys SzmyhalPremier Ukrainy Denys SzmyhalŹródło: Getty, fot: THOMAS IMO
d31pbou
d31pbou

Premier Ukrainy zaproponował Komisji Europejskiej plan kontroli eksportu czterech grup produktów rolnych z Ukrainy. Jego zdaniem to scenariusz kompromisowy dla sąsiadujących krajów, które obawiają się o swój rynek. 15 września Komisja Europejska zniosła embargo na ukraińskie zboże do pięciu unijnych krajów. Polska, Węgry i Słowacja przedłużyły embargo samodzielnie.

Premier Ukrainy grozi Polsce

Denys Szmyhal liczy, że mechanizm kontrolny może zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących z Ukrainą państwach unijnych.

d31pbou

"Planujemy przyjęcie uchwały, która przewiduje, że towary eksportowane do pięciu sąsiadujących krajów zostaną poddane weryfikacji i zatwierdzeniu przez Ministerstwo Gospodarki Ukrainy" - zapowiedział na Telegramie Denys Szmyhal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Ukraina popełniła błąd". Zdecydowane słowa szefa gabinetu prezydenta

Premier Ukrainy zapowiedział, że jeżeli nie dojdzie do wspólnych ustaleń, to władze ukraińskie złożą dalsze skargi na Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu. Ponadto zapowiedział embargo na niektóre towary z Polski i Węgier jeżeli kraje te nie zgodzą się na wspólne ustalenia. Ukraina równolegle wszczęła śledztwo antydyskryminacyjne wobec obu krajów.

d31pbou

"Jeśli Polska i Węgry nie zgodzą się na działania uzgodnione z Komisją Europejską i nie odwołają jednostronnych zakazów na nasze towary, podejmiemy decyzję o zakazie importu niektórych kategorii towarów z tych krajów na Ukrainę" - zadeklarował Denys Szmyhal na Telegramie.

"Rosja codziennie atakuje nasze porty, niszczy infrastrukturę, windy, atakuje przedsiębiorstwa rolnicze, zaminuje pola. Dalsze blokowanie naszego eksportu produktów rolnych przez kraje sąsiednie uderzy w ukraińską gospodarkę, finanse, dochody podatkowe i miejsca pracy. Takie blokowanie również wyjdzie na dobre rosyjskiego planu zorganizowania kolejnego światowego kryzysu żywnościowego" - podkreślił premier Ukrainy.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31pbou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d31pbou
Więcej tematów