WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Krytyka władz to dla Rosji terroryzm?

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła kontrowersyjne poprawki do ustawy o ekstremizmie, które pozwalają - zdaniem opozycji - uznać za ekstremizm dowolną krytyczną wypowiedź na temat władz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ustawa uznaje za działalność ekstremistyczną m.in. "utrudnianie zgodnej z prawem działalności organów władzy państwowej, połączone z użyciem siły lub grożeniem jej użyciem"; "publiczne oszczerstwo" wobec tych osób połączone z oskarżeniem ich o ekstremizm; "użycie siły lub grożenie jej użyciem wobec osób zajmujących stanowiska państwowe lub ich bliskich", a także wydawanie materiałów audiowizualnych i drukowanych, noszących znamiona działalności ekstremistycznej.

Jak powiedział nestor rosyjskich obrońców praw człowieka, były rzecznik praw człowieka w Rosji Siergiej Kowalow, ustawa "ściśle odpowiada przyjętej (przez władze) linii rozwoju rosyjskiego ustawodawstwa".

Linia ta jest bardzo prosta: zwiększać do absolutu własne prerogatywy i zagwarantować taki mechanizm zmiany władzy, by następne były wyznaczane przez poprzednie, czyli zgodnie z sowieckim modelem- oświadczył Kowalow.

WP

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy wezwała w piątek rosyjskich deputowanych do odrzucenia ustawy.

Ta ustawa rodzi poważne obawy, że rosyjski rząd próbuje zdławić wolność prasy i wszelkie postaci niezadowolenia w kraju - powiedział sekretarz generalny Federacji Aidan White. Jak podkreślił, ustawa jest tak enigmatyczna, że może doprowadzić do uznawania za nielegalne wszelkich publikacji krytycznych wobec władz.

Wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych w 2007 r., utrzymanie przez prasę roli nadzorczej wobec rządu jest niezwykle ważne - podkreślił White.

Małgorzata Wyrzykowska

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP