Trwa ładowanie...
ycipk-2glqh0

Kraków. Sprawa oskórowanej studentki. Rusza proces Roberta J.

W Krakowie rusza proces Roberta J. Jest on oskarżony o brutalne zabójstwo sprzed 20 lat. Ofiarą była 23-letnia studentka z Krakowa, którą - według śledczych - najpierw torturował, potem zabił a na koniec oskórował. Historią tej makabrycznej zbrodni przez wiele miesięcy żyła cała Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Robert J. został zatrzymany 4 października 2017 roku
Robert J. został zatrzymany 4 października 2017 roku (East News, Fot: łukasz gagulski)
ycipk-2glqh0

W Sądzie Okręgowym w Krakowie rusza w piątek proces Roberta J. oskarżonego o makabryczne zabójstwo sprzed 20 lat. Już dziś wiadomo, że proces będzie niejawny - informuje radiokrakow.pl.

Pierwsze posiedzenie sądu ma być spotkaniem organizacyjnym, na którym zostaną wyznaczone terminy rozpraw. Strony będą też mogły złożyć wnioski o przesłuchanie dodatkowych świadków. Właściwy proces ma rozpocząć się w styczniu.

Śledztwo wznowiono po 11 latach

ycipk-2glqh0

Do morderstwa 23-letniej studentki religioznawstwa doszło między 12 listopada 1998 r. a 6 stycznia 1999 r. Kilka miesięcy później załoga pchacza barek "Łoś” na Wiśle na krakowskim Zabłociu wyciągnęła z wody wielki płat skóry. Później pracownicy stopnia wodnego na Dąbiu zaalarmowali policję, że w kracie wyłapującej odpadki z Wisły utkwiła ludzka noga.

Po wielu miesiącach śledztwo w tej sprawie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Pod koniec 2011 r. krakowska policja poinformowała, że policjanci z tzw. Archiwum X ponownie analizują materiały śledztwa i ustalają nowe dowody. Na tej podstawie krakowska prokuratura w styczniu 2012 r. podjęła śledztwo na nowo i zleciła m.in. ekshumację szczątków.

Zobacz także: Kraków: sprawa oskórowanej studentki. Sąd przedłużył areszt Robertowi J.

W wyniku oględzin stwierdzono wiele śladów kryminalistycznych i dowodów oraz zabezpieczono je na potrzeby śledztwa. Były to substancje, włosy, drobiny i włókna pozwalające - zdaniem śledczych - na podjęcie dodatkowych czynności.

ycipk-2glqh0

Nowe ślady i dowody

W śledztwie powoływano najwybitniejszych polskich i zagranicznych biegłych różnych specjalności. Korzystano również z najnowszych technik śledczych, które pozwoliły na odtworzenie sposobu działania sprawcy i okoliczności zabójstwa.

Na trop Roberta J. śledczy wpadli dzięki temu, że mężczyzna pojawiał się na cmentarzu, przy grobie Katarzyny Z. Mężczyzna, który ma obecnie 52 lata, został zatrzymany 4 października 2017 r. w Krakowie. Nie przyznał się do winy, ale złożył obszerne wyjaśnienia. Na niektóre pytania nie chciał odpowiadać.

Akt oskarżenia liczy 800 stron

ycipk-2glqh0

We wrześniu do sądu trafił liczący 800 stron akt oskarżenia przeciwko Robertowi J. Według prokuratury Robert J., "stosując przemoc fizyczną, pozbawił pokrzywdzoną wolności, zatrzymując ją i przetrzymując wbrew jej woli w zamkniętym pomieszczeniu, utrzymując ją w tym czasie w stanie bezbronności poprzez podawanie jej określonych związków chemicznych”.

Zobacz także: Kraków: sprawa oskórowanej studentki. Jest akt oskarżenia wobec Roberta J.

Śledczy ustalili, że zanim Robert J. zabił studentkę, torturował ją.

- Zadał jej szereg ciosów w postaci kopnięć, bił narzędziem twardym, tępym i tępokrawędzistym oraz ostrokrawędzistym, jakim jest np. nóż, a także oskórował swoją ofiarę. Te niezwykle brutalne działania sprawcy doprowadziły do śmierci pokrzywdzonej 23-letniej studentki religioznawstwa z Krakowa - informowała Prokuratura Krajowa.

ycipk-2glqh0

Zdaniem śledczych sprawca miał motyw seksualny i chciał pozbawić ofiarę życia w okrutny sposób.

Mężczyźnie grozi dożywocie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2glqh0

ycipk-2glqh0
ycipk-2glqh0
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów